UA / RU
Підтримати ZN.ua

Заходу потрібно відновити тиск на Україну - The Economist

Після інавгурації Трампа Вашингтон і Брюссель почали менше спонукати Київ до проведення реформ.

Після революції на Майдані і початку агресії Росії проти України в 2014 році західна політика ставила перед собою дві цілі: стримати і покарати агресивну Москву, а також допомогти Україні стати демократичною країною з верховенством права.

Америка наклала санкції на Росію і закликала президента Петра Порошенка створити антикорупційні органи. Крім того, віце-президент Джозеф Байден постійно відвідував Київ і закликав боротися проти хабарництва. ЄС теж запровадив санкції, почав підтримувати українське громадянське суспільство і вніс вимоги про верховенство права в угоду про асоціацію, яка була підписана з Україною в 2014 році.

На тлі всього цього останні новини з України мають кошмарний вигляд. Про це пише The Economist, нагадуючи про конфлікт між Генпрокуратурою і НАБУ, який почався з очевидного дозволу Порошенка, про спроби міністра МВС Арсена Авакова захистити свого сина від корупційних обвинвачень. СБУ намагалася затримати екс-президента Грузії Михеіла Саакашвілі, але цьому завадили демонстранти. Прокурори тиснуть на натикорупційних активістів, а олігархи і політики намагаються використовувати поліцію і армію у своїх цілях. Уряд Порошенка сильно ослаблений.

Для деяких європейців і американців така картинка говорить, що їхні зусилля в Україні були приречені на провал. Але це неправильне трактування. Насправді нинішній хаос в Україні почався частково через події останнього року, зокрема через те, що після інавгурації Дональда Трампа в США Вашингтон і Брюссель зменшили свій тиск. Якщо вони не відновлять свої зусилля із захисту антикорупційних реформ, Україна ризику потонути в болоті, з якого вона намагається виборатися після Майдану.

Видання зауважує, що якщо корисним інтересам і олігархам вдасться зберегти корупцію в Україні, це стане катастрофою не лише для Києва, а й для Європи з Америкою. Україна лишається ключовим місцем конфлікту Заходу з Росією. Ослаблена і розділена, вона стане уразливою перед російськими посяганнями, особливо якщо Володимир Путін вирішить, що йому потрібно підживити патріотичні настрої російських виборців. Хаос також підкріпить заяви Путіна про те, що західні цілі в Україні "антиросійські" і ніяк не пов'язані з прагненням Європи і Америки встановити верховенство права і демократію в українській державі. Все це підірве заснований на правилах світовий порядок, що виллється у наслідки по всьому світу.

Також The Economist писало, що Захід дозволяє Україні провалити боротьбу з корупцією. Місцеве шахрайство і зовнішня байдужість зраджують обіцянки Майдану.

Раніше повідомлялося, що США чекають від України подальших кроків у створенні Антикорупційного суду. На важливості його створення наголошують й інші європейські партнери країни. Зокрема, у МВФ закликали Київ відмовитись від тиску на НАБУ та зосередитись на створенні суду.

Але в цей час тиск на антикорупційні органи в Україні триває. Вчора Рада відкликала Єгора Соболєва з посади голови антикорупційного комітету. Відкликання Соболєва з посади ініціювали представники фракцій "Блок Петра Порошенко", "Народний фронт", "Опозиційний блок", "Радикальної партії" і групи "Відродження", які винесли питання на обговорення комітету в середу.

Також 6 грудня лідери парламентських фракцій "Блоку Петра Порошенко" і "Народного фронту" Артур Герасимов і Максим Бурбак зареєстрували у Верховній раді проект закону № 7362, який дозволяє звільняти керівників НАБУ, САП і НАЗК та ДБР рішенням парламенту. Згідно чинного законодавства, обов'язковою умовою звільнення, зокрема, директора НАБУ є негативні висновки аудиту відомства. Однак, його зняли з порядку денного в останню хвилину після критики західних донорів України.