Західні ЗМІ приділили виборам в Україні набагато менше уваги, ніж російські, які моніторили, незважаючи на відсутність російських спостерігачів, буквально кожну подію, що відбувалася на виборах. Тому аналіз західних ЗМІ виявився більш спокійним і менш тенденційним і показав ситуацію близькою до реальної.
Мільйони українців віддали свої голоси в неділю на президентських виборах на яких комік з популярним антикорупційним посланням, але без політичного досвіду, не зміг досягти перемоги в першому турі, повідомляє у своїх матеріалах Reuters.
На карту поставлено керівництво країною, що знаходиться на передньому краї протистояння Заходу з Росією, після того, як вуличні протести на Майдані в 2014 році вигнали дружнього Кремлю попередника Порошенка, а Росія анексувала Кримський півострів.
Очікується, що жоден з кандидатів не отримає більше половини голосів. Це означає, що 21 квітня відбудеться другий тур виборів. З 39 кандидатів жоден з ймовірних переможців, на думку кореспондентів інформаційного агентства, не хоче повернути Україну на російську орбіту.
Інвестори, у свою чергу, стежать за тим, щоб підштовхнути наступного президента до реформ, необхідних для співпраці з Міжнародним валютним фондом, який підтримав Україну при різкому спаді і падінні курсу валюти.
Голосування по всій країні дало уявлення про недавнью історію України. Солдати вишикувалися в чергу, щоб проголосувати на саморобних виборчих дільницях на сході.
Виборці утворили довгі черги біля виборчих дільниць у сусідній Польщі, що входить у ЄС, де працюють від одного до двох мільйонів українців, які поїхали туди в пошуках гідної плати за роботу.
Більшість виборців у східній Україні та Криму, утримуваних сепаратистами, навряд чи взяли участь у виборах, оскільки їм необхідно було пройти спеціальний процес реєстрації на території, контрольованій Україною.
Але жителі Криму, які зберегли своє українське громадянство після російської анексії п'ять років тому, перетнули сухопутний кордон з материковою Україною, звідки автобуси доставили їх до найближчих виборчих дільниць.
Порошенко назвав вибори "перехід Рубікону, щоб не повернутися ні в Радянський Союз, ні в Російську імперію".
Просуваючи використання української мови та сприяючи створенню нової незалежної православної церкви, 53-річний кондитерський магнат став людиною, яка робила все, щоб запобігти повторному перетворенню України на російську васальну державу.
Порошенко боровся за інтеграцію країни з Європейським союзом і НАТО, одночасно зміцнюючи збройні сили, які воюють з підтримуваними Кремлем сепаратистами на сході країни.
Після голосування разом зі своєю родиною, чинний президент розповів про те, чому справедливе голосування має важливе значення для прогресу України.
"Це абсолютно необхідна умова для нашого просування вперед, для повернення України у сім'ю європейських націй і нашого членства в Європейському союзі і НАТО", - сказав Порошенко.
Але реформи, необхідні для підтримання потоку іноземної допомоги, були неоднозначними. Конфлікт у східній частині Донбасу за п'ять років призвів до загибелі 13 тисяч людей і триває, незважаючи на обіцянку Порошенко покласти йому край протягом декількох тижнів. Розчарування з приводу низького рівня життя і повсюдної корупції і стало "відкритими дверима" для Зеленського.
"Зеленський, ймовірно, буде у другому раунді проти Порошенка чи Тимошенко, що означає, що це буде змагання між новим і старим", - сказав Роберт Брінклі, голова аналітичного центру Chatham House Ukraine Forum.
Потім українці мають вирішити, чи настільки вони ситі по горло нинішніми політиками, "що вони будуть голосувати за абсолютного новачка збоку, або ж їх інстинкти обережності нагадають про себе, і вони підуть з "дияволом, якого знають", ніж з кимось зовсім невідомим, сказав він.
Брінклі проводить паралель між успіхом Зеленського та "Рухом п'яти зірок в Італії", заснованим італійським коміком Беппе Грілло і підприємцем Джанроберто Казаледжо.
За даними опитування, проведеного Gallup в березні, всього 9 відсотків українців довіряють своєму національному урядові, що є найнижчим показником серед виборців у світі. У 2018 році середній світовий показник становить 56 відсотків. Лише 12 відсотків дорослих українців впевнені в чесності виборів, а 91 відсоток вважає, що корупція в їхньому уряді широко поширена.
Зеленський налаштований проти цього істеблішменту, хоча його недосвідченість змушує західних чиновників та іноземних інвесторів насторожитися, а скептики ставлять під сумнів його придатність бути головнокомандувачем воєнного часу.
"Він уособлює усвідомлену потребу в "нових обличях" у політиці і може схилити на свій бік молодий електорат, прихильників реформ", - сказав аналітик Economist Intelligence Unit Агнес Ортолані.
Кампанія Зеленського стирає грань між реальністю і серіалом, в якому він грає скрупульозно чесного вчителя історії, який випадково стає президентом.
Жартуючи з журналістами після голосування, Зеленський сказав, що він у піднесеному настрої і "голосував за дуже гідного хлопця".
"Нове життя починається, нормальне життя, життя без корупції, без хабарів - життя в новій країні, країні нашої мрії", - сказав Зеленський.
Західні уряди роблять велику ставку на вибори, тому що вони прийняли сторону України в її конфлікті з Росією і вклали гроші і значний політичний капітал у те, щоб утримати Київ на шляху інтеграції з Заходом.
Хто б не був абсолютним переможцем, він навряд чи повернеться на російську орбіту, але західні чиновники і інвестори кажуть, що вони стурбовані непередбачуваністю, яку може принести президентство Зеленського.
Останні підсумки екзит-полів показали, що в другий тур виходять Порошенко і Зеленський.
В Україні в неділю, 31 березня, відбувся перший тур чергових виборів президента країни. Голосування закінчилося о 20:00.
За порушенням під час голосування був помічений і один з кандидатів в президенти України - лідер "Радикальної партії" Олег Ляшко проголосував на виборах президента і показав на камери бюлетень зі своїм голосом, чим порушив українське законодавство. У поліції пообіцяли дати правову оцінкуінциденту.
Розповідаємо, що робити в разі порушення виборчого права в день голосування.
Слідкуйте за перебігом президентських виборів в Україні разом з DT.UA.