Президент України Петро Порошенко заявляє про посилення загрози континентальної війни в результаті російської агресії в Україні.
"Загроза континентальної війни тепер велика, як ніколи. Хай ніхто навіть і не сумнівається: амбіції та апетити агресора перевершують розміри України", - заявив Порошенко в Польщі у зв'язку із заходами, присвяченим до 70-ї річниці визволення Освенциму, повідомляє прес-служба президента.
Він закликав увесь світ не допустити повторення трагічних подій, трагедій, подібних Голокосту і всій Другій світовій війні і "єдиним фронтом протистояти новому імперському божевіллю, новим претензіям на панування в Європі".
"Ми вдячні світу за підтримку, яку він надає Україні, але щоб зупинити агресора, потрібні ще більші зусилля, ще більша солідарність", - підкреслив президент України.
Він також навів дані, що з шести мільйонів євреїв, які були знищені нацистами і їх союзниками, чверть - євреї родом з України.
За його словами, із шести мільйонів мирних жителів України, які стали жертвами Другої світової війни, знову-таки, чверть становили євреї.
"А з урахуванням загиблих на фронті ми втратили близько 60% від довоєнного єврейського населення українських земель", - додав президент.
Порошенко також згадав слова міністра закордонних справ Польщі Гжегожа Схетини про звільнення Освенцима українцями.
"У боях за визволення Освенцима та навколишніх населених пунктів поклали голови 231 радянський солдат, із яких кожен п'ятий – українець. Підрозділами командували полковник Василь Петренко, українець з Полтавщини, полковник Анатолій Ковалевський з Чернігівщини. Майор Анатолій Шапіро – український єврей з Полтавщини. Саме солдати його батальйону першими пройшли під сумновідомою брамою з написом "Праця звільняє" (Arbeit macht frei). І першим танком, який розбив браму, керував українець Ігор Побірченко. Про це днями дуже яскраво нагадав міністр закордонних справ Польщі Гжегош Схетина", - підкреслив президент.
Цими фактами президент пояснив гостру необхідність створення постійної експозиції України в музеї Аушвіц-Біркенау.
"Нам треба зібрати документи та речові реліквії, пов'язані з перебуванням мешканців українських земель у цьому таборі. Цей план, сподіваюсь, реалізуємо за кілька років, щойно почнемо виходити із поглибленої війною економічної кризи. Але вже вчора в Києві зусиллями Українського інституту національної пам'яті відкрита виставка про вихідців з України – і в'язнів, і визволителів табору Аушвіц", - зазначив Порошенко.
Порошенко також нагадав, що Україна "в сімдесятий рік перемоги над нацизмом, в яку українці зробили колосальний внесок; в рік сорокаліття Гельсінського заключного акту" вступила в умовах російської агресії та грубого порушення норм міжнародного права.
"Російська Федерація, будучи не просто підписантом Акту, а одним з його ініціаторів, грубо порушила зафіксовані у цьому документі принципи непорушності кордонів та територіальної цілісності, прав і свобод людей. І сьогодні вже онуки та правнуки тих, хто боронив Україну понад сім десятиліть тому, полишили свої домівки, щоб захистити рідних та близьких і всю Вітчизну від дій агресора", - повідомив президент.
Він також підкреслив, що на тимчасово окупованих територіях, в районах, тимчасово підконтрольних проросійських бойовиків, крім терору, спрямованого на все місцеве населення, крім порушення прав і свобод усіх громадян - здійснюється ще і окремий етноцид україномовного населення.
"Там небезпечно говорити українською. Нашу мову, як й історію України, виключають із шкільних програм. А в Криму, до того ж, грубо утискаються права кримських татар, пропагуються антитатарські ксенофобські стереотипи. Всесвітньо визнаним лідерам цього народу навіть заборонено в'їзд на територію півострова", - додав Порошенко.
Раніше сьогодні Верховна Рада України ухвалила постанову про визнання Російської Федерації країною-агресором.