UA / RU
Підтримати ZN.ua

Забудовники використовують покупців як таран для узаконення проблемних об'єктів – Чернишов

Міністр розповів, як у відомстві планують боротися з недоброчесними забудовниками.

Україна друге десятиліття поспіль активно реформує і дерегулює будівельну сферу, але результат цієї діяльності пересічні українці не бачать. Нещодавно в парламенті зареєстрували два законопроєкти, щодо реформи ДАБІ. Чи буде нова спроба реформи успішною, редакторці відділу політики ZN.UA Інні Ведерніковій розповів міністр розвитку громад і територій Олексій Чернишов.

Реформа передбачає зміни в частині реєстрації права на будівництво та введення готового об'єкта в експлуатацію. Наприклад, система не прийме для реєстрації неправомірні документи, якщо інформація в них не відповідає існуючій в реєстрах.

Але що заважає забудовнику задекларувати дев'ять поверхів, а збудувати, наприклад, 15? «Механізм адміністративної та кримінальної відповідальності для суб'єктів будівельного процесу», - каже Чернишов.

Якщо раніше претензії можна було висувати в суді лише забудовнику із сумнівною реєстрацією, нині відповідальність нестимуть конкретні фізичні особи - учасники процесу: головний архітектор, генеральний підрядник, представник служби технічного нагляду.

Контроль за будівництвом усіх об'єктів на території має забезпечувати місцева влада, і щойно умовна «дев'ятиповерхівка» полізла вище - реагувати на порушення аж до знесення. Відповідальність за відсутність реакції лежатиме на конкретному посадовцеві.

На сьогодні такого механізму немає, і коли об'єкт, який за час будівництва дещо «зріс», готовий, з ним треба щось робити, вводити в експлуатацію. Тут вмикається корупційний зв'язок між ДАБІ та забудовником і в підсумку питання закривається.

Фактично громадянин, який проінвестувати будівництво своєї квартири, виступає тараном узаконення будь-якого будівництва.

«Недочесні забудовники дуже якісно навчилися використовувати покупців квартир. Люди купують житло на рівні навіть не фундаменту, а паркану. І коли вже зведено об'єкт, то покупцеві не важливо, скільки там і кому пообіцяв поверхів забудовник, йому потрібно отримати документи і ключі. І ось саме тут в хід йдуть протестні акції під стінами органів місцевої влади», - каже Чернишов.

Міністр звертає увагу на те, як розпізнати проблемну забудову на старті будівництва: один з ключових показників - коли пропонована ціна є заниженою відносно ринкової.

Читайте також: Будівельна реформа: контакти забудовників і чиновників будуть мінімальними – Чернишов

Про те, чому українські міста забудовуються хаотично і неякісно, забезпечуючи надприбутки забудовникам і маржу корумпованим чиновникам, читайте в другій частині інтерв'ю Інни Ведернікової з Олексієм Чернишовим. Перша частина інтерв'ю доступна за посиланням.