UA / RU
Підтримати ZN.ua

Заборона всім народним депутатам виїздити з України завдала удару по дипломатичній функції ВР – експертка

Жінкам-парламентаріям також заборонено виїжджати.

Після скандалу щодо відпочинку на Мальдівах «слуги народу» Юрія Арістова стало відомо, що народним депутатам заборонили виїзд за кордон і прикордонники про це також вже знають. І мало того, що відповідальність за відпочинок за кордоном для кожного депутата різна, так тотальна заборона на виїзд взагалі завдала удару по дипломатичній функції парламенту, коли голос кожної країни на підтримку України критично важливий, пише головна редакторка сайту Руху ЧЕСНО Ірина Федорів у статті для ZN.UA «Ефект Тищенка/Арістова. Як виїзди за кордон позначилися на відповідальності депутатів та парламентській дипломатії?».

«Наразі у відрядження їздять нардепи, які є членами офіційних парламентських делегацій ПАРЄ, ПАЧЕС, ОБСЄ, ЄВРОНЕСТ тощо. На жаль, деякі колеги своїми екзотичними подорожами спаплюжили репутацію інституції парламентської дипломатії. Працюємо над її відновленням», – оптимістично наголосив у коментарі Руху ЧЕСНО голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія.

Однак народні депутатки б’ють на сполох та кажуть, що ситуація зараз насправді виглядає критичною. Парламентарі розповідають, що після скандалу з Мальдівами лише один народний депутат поїхав у відрядження з дозволу президента, і це голова Комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко. Він був у Джакарті.

Читайте також: Син депутатки-слуги виїхав з України і не повернувся

«Країни Азії особливо складні через серйозний вплив Китаю та Росії й дуже важливі для нас. До Джакарти мала вирушити велика делегація, а поїхав лише пан Мережко. «Підвисли» також важливі євроінтеграційні поїздки, що мали посилити подальші рішення щодо євроінтеграції. Наразі незрозуміло, чи можемо ми поїхати на комітети ПАРЄ або заходи Міжпарламентського союзу, де півтора року вигризали зубами вигнання Росії та втрату її впливу, а також резолюції за Україну. В Міжпарламентському союзі — так званому світовому парламенті — нам уперше за 30 років удалося переконати країни Латинської Америки, частину Африки та Індію голосувати з нами й ухвалити резолюції проти Росії», – зазначила Альона Шкрум та додала, що дипломатія, на жаль, неможлива в Zoom.

За словами Шкрум, потрібно зустрічатися, говорити, розповідати особисті історії, наприклад, як ти вивозила дітей з-під обстрілів, тоді в політиків Глобального Півдня виникає розуміння та співпереживання. 

«Емоції важливі! Зеленський дуже добре працює на міжнародному полі. Це факт. Але цілком зрозуміло, що фізично до всіх країн не поїдеш і з усіма не зустрінешся. Парламентська дипломатія тут дуже посилювала президента й наближала нашу перемогу», – додала Шкрум.

Авторка пише, що народні депутатки, які увійшли з березня 2022 року до так званого жіночого батальйону, наголошують на необхідності відповідальності учасників «батальйонів Мальдівів, Дубая, Монако…». Однак наразі, за словами народних депутаток, страждають інтереси держави.

«Ми не можемо нищити дипломатичний фронт тоді, коли підтримка партнерів зменшується. Не можна допустити узурпації влади й не надавати опозиції слова ні в Україні, ні на міжнародній арені. Як це сприйматиме світ? Що опозиційним депутатам не дають права виїхати. Це буде меседж на користь російської пропаганди, що тут демократії немає. Зараз політика офісу президента знецінює роботу парламенту та місцевої влади», — розповідає Юлія Клименко («Голос»), яка є матір’ю шістьох дітей.

Читайте також: Це інше: Арахамія пояснив, чому Арістова покарали за Мальдіви, а Торохтія за Болгарію – ні

Вона наголосила, що така популістична політика – наслідок того, що винних у зловживаннях нардепів не притягують до відповідальності. А якщо й притягують, то досить вибірково. І тепер це поставить під удар жіноче лідерство на місцях і на національному рівні.

«Арістов мав би сидіти за корупцію в бюджетному комітеті, а не за Мальдіви. Натомість нині депутатки місцевих рад, як слушно писав Рух ЧЕСНО ще на початку року, складатимуть мандати, й це вже відбувається. Чому інші жінки мають право виїхати за кордон, вивезти дітей, а вони — ні? Це що за дискримінація? Тим більше, що на місцях депутатки ввозять гуманітарну допомогу й допомагають своїм громадам розбудовувати партнерства. На наступні вибори нормальні люди можуть не піти в депутати. Жіноче лідерство, яке міжнародні партнери розвивали роками, опиниться під ударом. Така політика працює лише на одну мету: аби доступ до ресурсів на відбудову країни отримали недоброчесні політики», – додала Клименко.

Ірина Федорів пояснює, що за закордонні відрядження наразі платять міжнародні партнери, й вони рано чи пізно усвідомлять, що народні депутати стали невиїзними. Частина парламентарів інформує, що готова нести витрати на закордонні відрядження, й очікує на погодження виїзду за кордон.

«Це геть антиконституційне рішення ОП, втілене Кабміном. Не може виконавча влада вказувати законодавчій, що робити, й порушувати Конституцію. Нині увагу зосереджено на президенті, й це правильно, та водночас не можна узурпувати дипломатію. Тут роботи вистачає не просто на всіх, рук нема, щоб зробити все, що треба. Це навіть якщо брати до уваги роботу журналістів і громадського сектору. Росія має численніші ресурси, тож ми маємо бути згуртованими, щоб мати змогу відповідати хоча б асиметрично. Треба шукати способи контролювати чоловіків із ОПЗЖ та фракції «Слуга народу», а не блокувати нас. Не розумію, чому моя дипломатична робота має страждати через якогось мужика зі «Слуги народу», який поїхав на Мальдіви», — наголошує представниця «Голосу» Соломія Бобровська.

Парламентська делегація вже втратила можливість узяти участь у заходах, що відбуваються в Індії та Польщі наприкінці серпня й на початку вересня. Цю ситуацію треба невідкладно виправляти.

Читайте також: Депутат від «Слуги народу» у січні виїхав з України і розбудовує бізнес за кордоном - «Схеми»

Нагадаємо, якщо говорити про відповідальність за відпочинок за кордоном під час війни, то для кожного народного депутата вона чомусь різна: хтось склав мандат, а хтось і далі працює в парламенті. У влади та президента немає єдиної шкали відповідальності за однакове порушення. Очевидною є вибірковість.