UA / RU
Підтримати ZN.ua

За рік в Україні люстрували більше 700 високопосадовців

Найсильніше люстрації пручаються в МВС і ГФС.

За даними "Громадського люстраціойного комітету", з моменту вступу в силу закону "Про очищення влади", в Україні були офіційно люстровані більше 700 високопоставлених чиновників, які тепер протягом десяти років не можуть повертатися на держслужбу. Про це 16 жовтня на прес-конференції заявив народний депутат України Єгор Соболєв, передає Інтерфакс-Україна.

Соболєв додав, що ще більше тисячі осіб звільнилися за власним бажанням або пішли на інші посади, щоб не потрапити в люстраційні списки. "В основному це "монстри" − керівники фіскальної служби, прокуратури, міліції. Дуже добре, що хоча б їх ми позбулися", − зазначив депутат.

Голова "Громадського люстрационного комітету" Олександра Дрік заявила, що більше всього саботують передбачений законом процес люстрації в Міністерстві внутрішніх справ і в Державній фіскальній службі. За її словами, в структурних підрозділах МВС і ГФС систематично допускаються як дрібні, так і серйозні порушення норм закону "Про очищення влади": приховування, несвоєчасна публікація інформації, порушення штатного розкладу, коли там, де передбачено одну людину на посаді заступника, їх виявлялося двоє.

"Таких людей дуже складно відстежити, але вони також мали відношення до того режиму", − зазначила активіст.

Директор департаменту з питань люстрації Міністерства юстиції України Тетяна Козаченко заявила, що 42% працівників центрального апарату ГФС і близько 15% працівників територіальних органів фіскальної служби підлягають люстрації.

Олександра Дрік також згадала "фантастичну четвірку" посадових осіб, які "фантастичним" чином уникли люстрації: начальника ГУ МВС у Києві Олександра Терещука, першого заступника начальника Головного управління ГФС в Житомирській області Лілію Куришко, начальника Головного слідчого управління СБУ Григорія Остафійчука та заступника начальника Головного управління ГФС в Києві Ганну Ігнатенко.

Також, за словами активістів, на своїх посадах з часів Януковича залишилися начальники управлінь МВС Шевченківського та Дніпровського районів Києва, заступники начальників управління Шевченківського, Голосіївського, Дарницького та Деснянського районів столиці.

Читайте також: Генерал Терещук, що потрапив під люстрацію, знову очолив київську міліцію

Закон про люстрацію ("Про очищення влади") набув чинності 16 жовтня 2014 року. Закон забороняє для високопоставлених чиновників режиму екс-президента України Віктора Януковича займати посади в органах державної влади протягом 10 років, для інших - протягом 5.

Крім того, під люстрацію потрапили чиновники, які:

- обіймали посади в період з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року і не були звільнені з відповідної посади за власним бажанням;

- були обрані і працювали на керівних посадах Комуністичної партії СРСР або на керівних посадах ЦК ЛКСМУ;

- були штатними працівниками або негласними агентами КДБ СРСР, союзних республік СРСР, Головного розвідувального управління Міністерства оборони СРСР, які закінчили вищі навчальні заклади КДБ СРСР (крім технічних спеціальностей).

У середині квітня 2015 року прем'єр-міністр Арсеній Яценюк повідомив, що в Україні вже звільнено 500 осіб, які потрапили під дію закону про люстрацію, 1500 звільнилися самі.