На місцевих виборах 2020 року лише 16% кандидатів у мери обласних центрів були жінками, і жодна з них не змогла пройти до другого туру, повідомили в громадському русі “Чесно”. Водночас мерами міст облцентрів за всю історію незалежності держави жінки ставали лише двічі.
Вказано, що найвищий результат на минулорічних виборах був у кандидатки на посаду міського голови Миколаєва від “Слуги народу” Тетяни Домбровської. За неї проголосували 12,3% виборців (третє місце за результатами виборів).
Водночас ще одна “слуга народу”, яка балотувалася в мери Хмельницького Інна Ящук стала єдиною жінкою, яка змогла зайняти друге місце за підсумками виборів в обласних центрах. При цьому вона отримала 4,9% голосів.
За даними ініціативи “Жінки – це 50% успіху України”, минулого року жінка вперше балотувалася на посаду міського голови Івано-Франківська. Зокрема, “першопроходицею” стала кандидатка від “Української галицької партії” Наталія Сербин, яка в результаті опинилася на третьому місці з 3,56% голосів.
В “Чесно” зазначили, що за всю історію незалежної України жінки лише двічі ставали мерами міст обласних центрів. Мова йде про Людмилу Кобельник, яка очолювала Херсон з 1994 по 1997 рік, а також про мера Житомира в 2006-2010 роках Віру Шелудченко.
“Вже зараз партії готуються до парламентських виборів. Принаймні ті, хто серйозно ставиться до підготовки кампанії і хоче отримати максимальний результат. Гендерні квоти — це вже реальність у Виборчому кодексі, з якою партії не можуть не рахуватися. Відповідно, розвиток жіночих крил — це те, що має робити кожна політична сила. Ті партії, які будуть наповнювати квоти виключно за принципом “баласту”, програватимуть тим, хто розвиває сильне жіноче лідерство. Бо у таких партій буде ефективно працювати кожна п’ятірка кандидатів, а не троє з п’яти”, - зазначила лідерка “Чесно” Віта Думанська.
За її словами, у Європі вже давно зрозуміли, навіщо розвивати жіноче крило і які переваги це дає під час виборів.
“До прикладу, мерами Парижу та Амстердаму є жінки. Очільницю паризької громади Анн Ідальго обрали головою C40 Cities — об’єднання міст, які співпрацюють задля вирішення проблеми зміни клімату. Це сталося у 2016 році. Кілька років тому мером Амстердаму обрали Фемке Хальсему. До цього вона була очільницею парламентської фракції “Зелені ліві”. Цього року Хасельма потрапила у “довгий лист” премії World Mayor 2021 для мерів, які “показали сильне лідерство під час пандемії та зробили свої міста більш стійкими в економічному, структурному, соціальному та екологічному вимірах”, - додала Думанська.
Нагадаємо, згідно з результатами опитування, більшість українців вважають рідкісним явищем нерівність між чоловіками та жінками в країні. Ще 35% опитаних вважають, що такі нерівності доволі поширені.
При цьому понад дві третин опитаних погоджуються з твердженням, що: чоловік має повністю забезпечувати свою родину; головне покликання жінки – народити дитину; успішна кар’єра важливіша чоловікам ніж жінкам.