UA / RU
Підтримати ZN.ua

Йорданія і Туреччина створять у Сирії "зони безпеки"

Туреччина і Йорданія створять на півночі і півдні Сирії "зони безпеки", в які буде закрито доступ для сирійських військових і сил безпеки. Як пише ліванська газета The Daily Star, відповідні заходи будуть прийняті в тому випадку, якщо офіційний Дамаск відмовиться прийняти план мирного врегулювання ситуації в країні, запропонований Лігою арабських держав (ЛАД).

Підтримку в створенні цих зон Туреччині і Йорданії нададуть арабські і західні країни, які виступають за негайне припинення насильства в Сирії. Деталі цього плану, відповідно до джерел видання в дипломатичних колах, будуть обговорені в Парижі ввечері 18 листопада.

У консультаціях про створення "зон безпеки" візьмуть участь представники США, Франції, Великобританії, Німеччини, Туреччини, Саудівської Аравії, Катару, Кувейту, Єгипту і Йорданії.

За словами дипломатів, в умовах протидії з боку Росії і Китаю в Раді безпеки ООН проти Сирії неможливо ввести міжнародні економічні санкції, тому інше рішення проблеми зараз не розглядається.

В "зонах безпеки", створених на півночі і півдні країни можуть сховатися представники опозиції і перебіжчики з сирійської армії, які борються проти режиму Башара Асада.

Як повідомлялося раніше, Дамаск прийняв умови ЛАД лише частково: війська, всупереч вимозі організації, залишилися на вулицях сірійських міст, а іноземні журналісти не отримали доступу до Сирії та можливості вільно пересуватися по країні. Водночас Дамаск погодився прийняти кілька сотень іноземних спостерігачів, але висунув низку умов, неприйнятних для ЛАД.

В останні місяці повстання проти Б. Асада, спочатку виключно мирне, переросло в збройний заколот. На бік опозиції переходять багато солдат і офіцерів, які не бажають виконувати накази і стріляти по своїх співгромадян. Сирійські повстанці проводять все більш зухвалі операції, однією з яких став напад на штаб розвідки ВВС - структури, що неофіційно відповідає за придушення опозиційних рухів.

Керівники сирійської опозиції раніше закликали світове співтовариство ввести над їхньою країною зону, заборонену для польотів урядової авіації.

Повстання, що триває з березня 2011 року, коштувало життя декільком тисячам сирійців, десятки тисяч потрапили у в'язниці й стали біженцями.