UA / RU
Підтримати ZN.ua

Європа вважає закон про референдум надзвичайно небезпечним

Представник Венеціанської комісії Томас Маркерт підкреслив, що висновок щодо українського закону про референдум є "одним із найбільш критичних".

Секретар Європейської комісії за демократію через право Томас Маркерт заявляє, що прийнятий з подачі української влади закон про референдум є надзвичайно небезпечним для стабільності України.

"Я не хотів би спекулювати з приводу мотивів, якими керується українська влада. Однак, я думаю, для стабільності країни є надзвичайно небезпечним існування ймовірності, за якої фактично що завгожно може бути змінено шляхом референдуму", - заявив Маркерт.

Він зазначив, що висновок щодо цього закону є "одним із найбільш критичних висновків" Венеціанської комісії. "Оскільки дуже стурбувало те, що цей законопроект дає можливість вносити поправки до Конституції шляхом референдуму. Але, як Венеціанська комісія вже зазначала у 2000 році, відповідно до Конституції України це зробити неможливо, оминаючи Верховну Раду, яка повинна схвалювати всі поправки до Конституції конституційною більшістю", - підкреслив секретар комісії.

Він пояснив, що в європейських країнах "референдуми проходять тільки щодо тих життєво важливих питань, на які громадяни повинні відповісти "так" або "ні". "На них не виносять більш складні альтернативи, наприклад, про те, як поліпшити текст певного документа. Для внесення змін до Конституції необхідно мати широкий консенсус, і поправки в Основний закон не повинні вноситися вузькою більшістю без участі опозиції. А референдум в цьому випадку може бути використаний для того, щоб обійти вимоги для досягнення достатнього консенсусу", - зазначив він.

Раніше Венеціанська комісія представила свою доповідь щодо закону про референдум, розкритикувавши сам закон і ідею Партії регіонів вносити зміни в Конституцію на плебісциті. Нагадаємо, президент України Віктор Янукович в кінці листопада 2012 року підписав скандальний закон "Про всеукраїнський референдум", поспішно прийнятий 6 листопада Верховною Радою VI скликання.

Закон про всеукраїнський референдум був прийнятий Верховною Радою в листопаді 2012 року. Згідно з ним, на референдумі можна схвалювати внесення змін до Конституції України, і для затвердження його результатів не буде потрібно згоди депутатів.

В опозиції вважають, що через референдум президент Віктор Янукович має намір змінити політичну систему і систему виборів в Україні, щоб зосередити у своїх руках всю владу.

На початку квітня Центральна виборча комісія почала приймати нормативні документи, необхідні для проведення всеукраїнського референдуму. !zn

Читайте також:

Регіонал Єфремов підтвердив бажання Януковича вирішити "актуальні питання" на референдумі

ВАСУ не буде розглядати оскарження закону про референдум

Кабмін визначив порядок оплати праці на референдумі