Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) зареєстрував новий позов України проти Росії щодо порушення країною-агресором прав українських політв'язнів, які незаконно утримуються в російських тюрмах та місцях позбавлення волі в анексованому Криму, повідомляє прес-служба Міністерства юстиції України.
"Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) зареєстрував нову міждержавну заяву України проти Росії. Вона стосується порушення прав українців, які незаконно утримувалися чи утримуються в Криму та РФ", - йдеться у повідомленні, оприлюдненому на сторінці міністерства у Twitter.
Як наголошував заступник міністра юстиції Сергій Пєтухов, Росія переслідує їх за підтримку територіальної цілісності України та проукраїнську позицію тих з них, які мешкають на окупованій території. Справи проти українців є сфабрикованими та політично вмотивованими, а обвинувачення зазвичай стосуються "тероризму" та "екстремізму.
"Подавши позов до ЄСПЛ, ми привернемо увагу до цілої категорії осіб. Бо зазвичай знають прізвища Сенцова, Кольченка, Сущенка, можливо ще кілька, але таких людей кілька десятків", - наголосив він.
До того ж, РФ реагує на міжнародну увагу до долі бранців Кремля. І якщо до когось з них виявляють інтерес міжнародні організації, умови тримання людини зазвичай покращуються.
У Мін'юсті також планують скористатися інструментарієм ЄСПЛ для звільнення українських громадян з російських в'язниць.
"Це дає в перспективі можливість звільнити їх через рішення Страсбурзького суду... Це той шлях, який ми обрали для того, щоб привернути увагу до цієї категорії людей і таким чином, за рішенням суду, тиснути на Росію з вимогою звільнити їх через безпідставність переслідування", - пояснив заступник міністра.
Наразі в Росії й анексованому Криму понад 70 громадян України позбавлені волі за політичними мотивами.
Про те, що Україна готує шостий позов в Європейський суд з прав людини проти РФ, який стосується українських політв'язнів, у Мін'юсті повідомили ще в квітні цього року. На початку серпня у міністерстві повідомили про те, що позов готовий і найближчим часом буде скерований до ЄСПЛ.
Раніше в березні стало відомо, що в Росії вивчають можливість денонсації Європейської конвенції з прав людини (ЄКПЛ) та припинення співпраці з ЄСПЛ. На думку російської сторони, під час розгляду скарг проти РФ "політизація позиції ЄСПЛ зростає", а аргументація та доводи Росії нібито не приймаються до уваги.