UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЄС нагадав РФ про необхідність звільнити полонених українських моряків

Росія повинна звільнити військовополонених, повернути захоплені кораблі і не перешкоджати судноплавству в Керченській протоці.

У Європейському Союзі вчергове нагадали, що наполягають на негайному і безумовному звільненні українських моряків, яких незаконно тримають у московському СІЗО. Відповідну заяву офіційного представника ЄС було зроблено в середу, 16 квітня, - в день, коли московський суд продовжив арешт військовослужбовців до кінця липня.

"ЄС неодноразово заявляв про свої очікування, що Росія негайно і беззастережно звільнить 24 захоплених українських моряків. У той час як моряки залишаються в ув'язненні, Росія повинна поважати їх право на юридичне представництво, безперешкодний доступ з боку консульських влади і забезпечити, щоб всі члени екіпажу отримували належну медичну допомогу, оскільки деякі з них були поранені під час захоплення ", - йдеться в заяві.

В ЄС нагадали, що Брюссель вже відреагував на російську агресію в Керченській протоці "азовським пакетом" санкцій проти російських посадовців, причетних до посягання на територіальну цілісність і державний суверенітет України.

"Ми очікуємо, що Росія згідно з міжнародним правом забезпечить безперешкодний і вільний прохід через Керченську протоку до Азовського моря", - підкреслив представник Євросоюзу.

Він також нагадав, що попереднє рішення про взяття українських моряків під варту було винесено так званим "судом" незаконно анексованого Сімферополя.

Представництво ЄС і ряд європейських дипломатів спостерігали за процесом в Лефортовський Мосміськсуді до того моменту, коли слухання були оголошені закритими. У заяві підкреслюється, що ЄС вважає захоплення українських моряків і кораблів безпідставним.

Нагадаємо, 25 листопада минулого року російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення отримали кілька моряків, в полон потрапили 24 українських військовослужбовці.

Усі 24 українські військові, яких незаконно тримають у СІЗО Москви, вимагають вважати себе військовополоненими і ставитися до них згідно з нормами Женевської конвенції.

Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, підкресливши, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включаючи держави "Великої сімки", а також офіс верховного комісара ООН з прав людини.

16 квітня стало відомо, що Україна звернулася до Міжнародного трибуналу ООН з морського права. Україна розраховує, що протягом декількох тижнів Трибунал зобов'яже РФ звільнити військовополонених і повернути захоплені кораблі.

Докладніше читайте в матеріалі Олександра Чалого й Олександра Малиновського "Визволення українських військових моряків: окремі міжнародно-правові аспекти" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".