UA / RU
Підтримати ZN.ua

Як пройшов перший день роботи нової Ради

DT.UA розповідає, чим запам'яталося перше засідання.

29 серпня почалося перше засідання народних депутатів дев'ятого скликання. Оскільки до порядку денного було включено вражаючу кількість питань, з робочих місць вони розійшлися лише сьогодні вночі. DT.UA розповідає, чим запам'ятався цей тривалий робочий день парламентаріїв.

Читайте також: Перший день роботи нової Ради: фоторепортаж

Урочисте засідання

О 10:00 спікер Верховної Ради восьмого скликання Андрій Парубій відкрив урочисте засідання з нагоди складення присяги новообраними депутатами України. За традицією текст присяги зачитав найстарший депутат, яким є 78-річний представник "Опозиційної платформи - За життя" Юлій Іоффе.

На засіданні були присутні президент України Володимир Зеленський, а також його попередники Леонід Кравчук, Леонід Кучма, Віктор Ющенко, Петро Порошенко. Також у ложі уряду - члени Кабміну на чолі з прем'єр-міністром Володимиром Гройсманом. Крім них, колишні прем'єр-міністри і голови Верховної Ради попередніх скликань, голова Офісу президента, секретар РНБО, глава і члени ЦВК, глава і судді КСУ, глава Верховного Суду, голова Вищої ради правосуддя, генпрокурор, уповноважений Ради з прав людини, голова Рахункової палати, глава НБУ, в.о. глави СБУ, глава СЗР, керівники центральних органів виконавчої влади, голови облрад і мер Києва, предстоятелі церков.

Читайте також: Послання Зеленського до депутатів Ради нового скликання: текст

На урочисте засідання прибули й іноземні гості: віцепрезидентка Європарламенту Клара Добрев, президент Парламентської асамблеї ОБСЄ Георгій Церетелі, віцеспікер Кнесету Ізраїлю Ісраель Айхлер, глава Німецько-Української парламентської групи Оміт Мурібур, глава Секретаріату Європейського енергетичного співтовариства Янеш Копач, віцепрезидент Всесвітнього конгресу українців Олена Кошарна, директор представництва Світового конгресу українців Сергій Касянчук.

Приймали участь і представники дипломатичного корпусу, громадських організацій та ЗМІ.

Робоче засідання

Безпосередньо до роботи свіжоспечені парламентарії приступили з 13:00. На засіданні зареєструвалися 405 народних обранців із зареєстрованих ЦВК 424. Кабінет Міністрів України і прем'єр Володимир Гройсман склали свої повноваження. Глава Кабміну оголосив про це з трибуни парламенту.

Після цього в новому парламенті сформували п'ять депутатських фракцій - "Слуга народу", "Опозиційна платформа - За життя" ("ОПЗЖ"), "Батьківщина", "Європейська солідарність" ("ЄС") і "Голос". Також депутатами-самовисуванцями була сформована група "За майбутнє". У фракціях "Слуга народу" 254 народних депутати, "ОПЗЖ" - 44 депутати, "ЄС" - 27 парламентаріїв, "Батьківщина" - 25 депутатів, "Голос" - 17 депутатів, група "За майбутнє" - 23 парламентарії.

Дмитро Разумков оголосив, що фракція "Слуги народу" працюватиме на правах парламентської коаліції.

Депутати обрали Разумкова спікером парламенту, Руслана Стефанчука - першим віцеспікером. Представниця від "Батьківщини" Олена Кондратюк стала другою віцеспікеркою.

Виступ Зеленського

Президент Володимир Зеленський цього дня виступив із позачерговим посланням для депутатів нового скликання. Зокрема, він закликав народних депутатів до конструктивної роботи. За його словами, Верховна Рада нового скликання увійде в історію, але як саме, під питанням. Він не хотів би, щоб Рада нового скликання запам'яталася, як парламент, який проіснував лише один рік.

Читайте також: Депутат Слуги народу обсценною лексикою пояснив, що "його людина" замінить Уляну Супрун

Новий Кабмін

Як і планувалося, на першому ж засіданні Ради оновили уряд, щоправда в новому Кабміні знайшлося місце й для "старих" міністрів - Арсена Авакова та Оксани Маркарової. Новим прем'єр-міністром очікувано призначили 35-річного Олексія Гончарука, заступника голови ОП. Міністром оборони став керівник проектного офісу реформ Міноборони Андрій Загороднюк. МЗС, як анонсувалося раніше, очолив Вадим Пристайко.

[Article_attached position="1"]

Також парламент підтримав призначення:

Дмитра Кулеби - віцепрем'єр-міністром з питань європейської та євроатлантичної інтеграції;

Михайла Федорова - віцепрем'єр-міністром - міністром цифрової трансформації;

Тимофія Милованова - міністром розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства;

Оксани Маркарової - міністром фінансів;

Дениса Малюськи - міністром юстиції;

Олексія Оржеля - міністром енергетики та захисту навколишнього середовища;

Владислава Криклія - міністром інфраструктури;

Олени Бабак - міністром розвитку громад і територій;

Ганни Новосад - міністром освіти і науки;

Зоряни Скалецької (Черненко) - міністром охорони здоров'я;

Володимира Бородянського - міністром культури, молоді та спорту;

Юлії Соколовської - міністром соціальної політики;

Арсена Авакова - міністром внутрішніх справ;

Оксани Коляди - міністром у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб;

Дмитра Дубілета - міністром Кабінету міністрів.

Читайте також: В "Слузі народу" пояснюють необхідність залишити Авакова на посаді міністра "путчем Порошенко"

Крім цього, було ухвалено постанову про перелік, кількісний склад і предмети відання 23 комітетів Ради, більшість яких очолили "слуги народу". Раніше журналісти і частина депутатів розкритикували призначення головою комітету з питань свободи слова представника "Опозиційної платформи - За життя" Нестора Шуфрича, через це призначення комітет скоротився до 5 осіб.

СБУ і ГПУ

Нова Рада звільнила з посади голови СБУ Василя Грицака, його місце зайняв заступник голови спецслужби Іван Баканов. Також депутати зайнялися питанням звільнення Юрія Луценка, який незадовго до цього написав заяву про відставку. Новим генпрокурором України став заступник голови ОП Руслан Рябошапка.

Законопроекти

Вже опівночі депутати приступили до анонсованих раніше законодавчих ініціатив. За час роботи вони в шаленому темпі відправили на розгляд комітетами кілька десятків різних законопроектів. Також у першому читанні був схвалений законопроект про зняття недоторканності з депутатів. Депутатську недоторканність розраховують зняти вже 3 вересня.

Читайте також: Арахамія не виключає помилок у законопроектах, проголосованих через "скажений принтер"

Про завершення роботи було оголошено вже після другої години ночі. Наступне засідання відбудеться у вівторок, 3 вересня.