UA / RU
Підтримати ZN.ua

Втеча судді Чауса з України в Молдову організували спецслужби - журналістське розслідування

За даними журналістів, в операції були задіяні співробітники Служби безпеки президента України.

Cуддя Дніпровського суду Києва Микола Чаус, ймовірно, залишив Україну за паспортом громадянина Молдови В'ячеслава Турку, а організували втечу співробітники спецслужб. Про це йдеться в розслідуванні проекту Rise Moldova, підготовленому за допомогою українських журналістів «Слідство.Інфо».

Rise Moldova - частина міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів і партнер Центру з розслідування корупції та організованої злочинності OCCRP, учасник проекту Panama Papers.

Автори присвяченого втечі Чауса матеріалу відновили хронологію подій. Журналісти посилаються на інформацію, отриману від українських і молдавських прикордонників.

За даними розслідування, 22 серпня 2016 року суддя Чаус, якого НАБУ вже тиждень як оголосило в розшук за підозрою в отриманні 150 тисяч доларів хабара, залишив територію України.

Вранці того дня до Києва на бізнес-джет прилетіли громадяни Молдови Дорін Дамір і В'ячеслав Турку. У «Жулянах» їх зустрів один зі співробітників Служби безпеки президента України Управління державної охорони за вказівкою керівника відомства.

Уже ввечері цей літак полетів назад до Кишинева із Даміром і Турку на борту. Автори матеріалу стверджують, що під ім'ям В'ячеслава Турку кордон «без проходження прикордонного контролю» перетнув Микола Чаус. Закордонний паспорт громадянина Молдови судді нібито передав співробітник Служби безпеки президента.

Така підміна, за словами авторів матеріалу, стала можливою завдяки певній «зовнішній схожості» Турку і Чауса.

В'ячеслав Турку
RISE Moldova

Дорін Дамір запевнив журналістів, що повертався до Кишинева один, без Турку. Однак джерела серед прикордонників Молдови стверджують зворотне і надали авторам матеріалу відповідні документи.

RISE Moldova

В'ячеслав Турку заявив, що не знає, хто і навіщо скористався його закордонним паспортом. За словами Турку, з Чаусом він не знайомий.

Також в розслідуванні йдеться, що спочатку Чауса «опікала» інша українська спецслужба - Головне управління розвідки Міністерства оборони. Але напередодні втечі суддю передали «під крило» Служби безпеки президента.

Посилаючись на НАБУ, журналісти також пишуть про роль адвоката Андрія Смирнова в справі Чауса. Він нібито допомагав судді в пересуваннях Києвом після обшуків, зокрема, вивіз його до столичного ЖК «Альпійський». У розслідуванні йдеться, що дії адвоката теж були частиною плану з організації вивезення Чауса з країни.

Андрій Смирнов, який сьогодні працює в Офісі президента Зеленського на посаді заступника глави ОП, свою причетність до втечі судді заперечує і назвав цю інформацію «маячнею».

Читайте також: У Молдові пояснили зволікання з екстрадицією судді Чауса

Нагадаємо, у 2016 році суддя Дніпровського районного суду Києва Микола Чаус був затриманий при отриманні хабара в $ 150 тисяч. За даними САП, Чаус вимагав ці гроші у справі, пов'язаній з незаконним обігом наркотиків. Детективи НАБУ провели обшук в його автомобілі, де виявили частину хабара в $ 70 тисяч, ще $ 80 тисяч він заховав у своєму укритті, на земельній ділянці, у банці.

У березні 2017 року Чаус був затриманий в Молдові і провів 15 діб під арештом.

Суддя просив владу Молдови надати йому політичний притулок, але отримав відмову.

У САП пообіцяли вимагати екстрадиції Чауса до України.

У 2019 ДБР на підставі «публікацій у ЗМІ» зареєструвало кримінальне провадження про можливу причетність п'ятого президента України Петра Порошенкадо втечі судді Чауса.