UA / RU
Підтримати ZN.ua

Все йде до того, що Росія сама відмовиться від Криму – Умланд

Але, як зазначає політолог, цей момент настане тільки після відходу Путіна.

Останніми місяцями в Росію прилетіли кілька так званих "чорних лебедів", які досить сильно похитнули економічні позиції Москви, і якщо ці проблеми будуть накопичуватися, то Кремль рано чи пізно відмовиться від окупованого Криму як проблемного регіону.

Про це в інтерв'ю "Радіо Свобода" розповів старший експерт Українського інституту майбутнього в Києві Андреас Умланд, називаючи серед "чорних лебедів" американські санкції щодо "Північного потоку-2", які виявилися дуже дієвими і торгову економічну війну з країнами ОПЕК і Саудівською Аравією зокрема.

"Росія зараз через це страждає, і це змінює контекст існування путінського режиму. Пандемія призводить до вмирання середнього і малого бізнесу, як і в інших країнах. Але особливість Росії в тому, що вона стверджує, що має фінансові кошти, але поки що не використовує їх, щоб підтримати малий і середній бізнес. Все це змінює фінансову складову режиму. Крим залишається для Росії високо дотаційним регіоном, а в умовах, коли фінанси скорочуються, ця кримська авантюра дедалі більше буде під питанням. У мене великі сумніви з приводу того, наскільки Росія в майбутньому зможе дозволяти собі Крим", – каже політолог.

Також Умланд нагадав про проблеми водопостачання та енергопостачання анексованого Криму і висловив думку, що в майбутньому утримувати під контролем півострів для Росії буде складно як з фінансової, так і політичної точки зору.

"Все йде до того, що сама Росія в якийсь момент відмовиться від цього, але при Путіні це виключено. Тому я думаю, що парі, яке запропонував Шрьодеру український посол у Берліні Андрій Мельник, трішки ризиковане: там є не тільки політична, але і медична складова. Пан Шредер – 1944 року народження, і ми йому, звичайно, бажаємо довгого життя, і зараз ще більше бажаємо, щоб він дійсно побачив повернення Криму під контроль Києва. І скільки ще проживе Путін? Поки він буде тримати важелі влади в Росії у своїх руках, Крим не повернеться. Але думаю, що відхід Путіна означатиме зміну не тільки вищого керівництва, але й режиму. Може, навіть держави Росії. Тоді, я думаю, і постане питання повернення Криму", – додав Умланд.

Читайте також: "Розрахунок, а не фантазія": Україна розробляє концепцію деокупації Криму

Зазначимо, що останнім часом Росія активізувала спроби добитися зняття санкцій за агресію проти України, прикриваючись необхідністю боротися з пандемією коронавіруса COVID-19. У квітні РФ двічі намагалася провести через Генеральну асамблею ООН відповідні проекти резолюцій, обидва рази їх блокували Україна і партнери.