UA / RU
Підтримати ZN.ua

ВР справді готується до виборів, але післявоєнних – глава профільного підкомітету

У парламенті пояснили, що означає нинішня підготовка до виборів.

Верховна Рада і справді готується до проведення виборів в Україні, але до післявоєнних, зазначила глава підкомітету ВР з питань виборів, референдумів та інших форм безпосередньої демократії Аліна Загоруйко (Слуга народу). Тобто, за її словами парламент завчасно готує законодавчу базу до виборів, які відбудуться після завершення війни.

«Вчора у двох шанованих виданнях вийшли статті з промовистими заголовками про те, що парламент зокрема, готує вибори… і без окремих територій…і війна їм не завада… От через такі заголовки й підводки у читача може скластись хибна думка: нібито прийнято рішення і ВР взялась його виконувати. Але це не відповідає дійсності!», – написала Загоруйко у Facebook.

За її словами, «можливо десь, хтось і прийняв рішення про проведення виборів навесні 2024», однак таке рішення не дає відповіді, як саме їх проводити. Адже на переконання народної депутатки, в умовах війни неможливо забезпечити загальний, рівний, вільний та безпечний виборчий процес. А це загрожує легітимності результату голосування.

Читайте також: Українці пояснили чому не підтримують проведення будь-яких виборів під час війни – дослідження

Загоруйко також зазначила, що «рішення провести вибори» та презентація законопроєкту – це не пов’язані між собою процеси. І ці паралелі, за її словами, взагалі не перетинаються.

«Оцей презентований драфт ніяким чином не регулює порядок проведення виборів під час війни, ніяк не встановлює особливості проведення таких виборів. Він про критерії неможливості провести вибори на окремих територіях. Бо як, для кого і для чого організовувати вибори у Бахмуті, Авдіївці чи іншому зруйнованому місті?», – написала Загоруйко.

Вона запевнила, що всі, хто причетний до розробки законопроєкту, цілий рік послідовно відстоюють думку, що вибори можливо провести виключно після війни. Мова йде про окремих парламентарів, членів Центральної виборчої комісії, представників громадськості та експертів.

«Парламент (а якщо точніше підкомітет з питань виборів, референдумів та інших форм безпосередньої демократії) дійсно готується до виборів, але до повоєнних. А це значить, що готуємось до проведення виборів після завершення дії правового режиму воєнного стану. Це значить, що готуємось зараз, завчасно, щоб підготувати законодавчу базу для проведення вільних, чесних та прозорих виборів у післявоєнному майбутньому, які будуть відповідати міжнародним стандартам та найкращим практикам», – підсумувала Загоруйко.

Читайте також: Українці не хочуть виборів президента і готові продовжити повноваження Зеленського до закінчення війни – дослідження

Конституція України забороняє проведення будь-яких виборів під час дії воєнного стану. Водночас більшість громадян переконані, що змінивши владу під час війни ми ризикуємо втратити державу. Результати опитування Центру Разумкова, проведеного на замовлення ZN.UA показали, що з твердженням «зміна влади під час війни - це великий ризик втратити державу» погоджуються 63,9% опитаних. Не погоджуються з цим 18,1% опитаних.

Якщо ми не переобираємо парламент і не змінюємо президента, то єдине, що ми можемо змінити, — це виконавча влада. Тому що єдина точка докладання зусиль для ефективних якісних кадрових ротацій, — це уряд. Його слід переформатувати передусім із менеджерського, інтелектуального та професійного погляду. Тобто в нинішніх умовах президент Володимир Зеленський має об’єднати політиків та піти на створення коаліційного уряду, пише Інна Ведернікова у статті «Із Україною в серці. Чому вибори не розв’яжуть проблем держави, що воює, і який вихід є в президента».