UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вони допомагають Путіну: темні справи конгресменів, які зривають допомогу Україні

Як секс-скандали та правопорушення законодавців США можуть уплинути на їхні політичні рішення

Автор: Анна Бродські-Кроткіна

Конгрес США, від рішень якого залежить життя мільйонів людей, перебуває в стані паралічу. Ця безпрецедентна ситуація — справа рук ультраправого республіканського представника від Флориди Метта Гетца. Ця людина заслуговує на особливу увагу, але спочатку коротко нагадаю, що відбувається в найважливішому органі американської демократії.

Ультраправі республіканці в Палаті представників відмовлялися підписати бюджет країни на наступний рік, вимагаючи різкого скорочення держвитрат. У сфері оборони, за даними Bloomberg, потенційне скорочення витрат, на якому наполягали консерватори, могло б сягнути 75 мільярдів доларів, що негативно позначилося б на підтримці України.

Демократи та центристи-республіканці в Палаті представників під такими вимогами не підписувалися. Але відсутність затвердженого бюджету загрожувала зупинкою роботи всього держапарату й невиплатою зарплат трьом мільйонам держслужбовців. Така ситуація завдала б шкоди економіці та фінансовій репутації США. Згідно з висновком фінансового агентства Moody’s Investors Service, призупинення роботи держави призвело б до погіршення кредитного рейтингу США.

Читайте також: Нова стратегія США щодо України: Про що має сказати Байден – The HILL

Вихід із ситуації знайшов спікер Палати представників республіканець Кевін МакКарті. Він запропонував тимчасово розділити бюджет на дві частини, виділивши допомогу Україні в окремий пакет. Цю пропозицію підтримали помірні республіканці й демократи, і всупереч бажанням ультраправих тимчасовий бюджет для витрат усередині країни було схвалено.

Це відбувалося в суботу, 30 вересня. За деякою інформацією, МакКарті обіцяв уже в понеділок винести пакет допомоги Україні на голосування. В Палаті представників значна більшість підтримує Україну, тож бюджет допомоги було б схвалено без проблем. Аж тут на авансцену вискочив Метт Гетц, який запропонував усунути спікера МакКарті з вищої керівної посади Палати представників. Подальше відсторонення МакКарті й відсутність лідера в Палаті спричинили параліч Конгресу, зробивши його неспроможним допомогти будь-кому.

Хто ж такий Гетц — політик із обличчям голлівудського лиходія? Навіщо він підриває роботу американського Конгресу й чому хоче зашкодити Україні?

Насамперед Гетц — відданий прихильник Трампа й просуває його політичні інтереси, розхитуючи позиції нинішнього президента та блокуючи допомогу Україні. Ось як Гетц пояснив своє невдоволення роботою МакКарті: «Щоб розширити витрати Джо Байдена й політичні пріоритети Джо Байдена, спікер Палати представників передав Джо Байдену гроші для України, які хотів Джо Байден».

Гетц знає, що допомагає Путіну. Цього літа в інтерв’ю Еріку Боллінгу з Newsmax він відкрито заявив: «Якби нам треба було обирати, кого прийняти в НАТО — Росію чи Україну, доцільно було б обрати Росію. В довгостроковій перспективі це принесло б більше користі».

Читайте також: У США планують ухвалити річний пакет допомоги Україні розміром від $50 до $100 млрд — WSJ

Водночас Гетц — не ідеолог релігійного консерватизму, який повірив у російські «скріпи» та путінську пропаганду традиційних сімейних цінностей. Так, тема абортів і «права на життя від моменту зачаття», яка хвилює ультраправих, викликає в Гетца лише бажання поглумитися: «Чому жінки з найменшою ймовірністю завагітніти найбільше переймаються абортами?» — сказав Гетц торік на конференції в Тампі (Флорида). «Ніхто не хоче запліднити тебе, якщо ти схожа на великий палець. Ці люди огидні всередині та зовні. Їхній зріст — приблизно п’ять футів два дюйми, вага — 350 фунтів, і вони такі: «Дайте мені аборти, або я встану, вийду на марш і протестуватиму», — заявив він. Окрім того, на відміну від ідеологів консерватизму, Гетц не заперечує глобального потепління.

Що ж ним рухає?

В останній рік президентства Трампа Гетц опинився під слідством. Справа стосувалася сексуальних стосунків із 17-річною дівчинкою. Ймовірно, він заплатив їй за секс і оплатив дорожні витрати. У результаті Гетц потрапив під федеральний закон про торгівлю людьми з метою сексуальної експлуатації та під закон, що забороняє перевезення осіб, молодших за 18 років, через кордони штатів для заняття сексом за плату. За такі злочини можна отримати чималий строк.

Читайте також: У США є прибічники Путіна. Що про них потрібно знати

Так, приятеля Гетца Джоела Грінберга, звинуваченого в торгівлі неповнолітніми з метою сексуальної експлуатації, було засуджено до одинадцяти років в’язниці. А от справа проти Гетца загальмувалася. Жінки, які побували на вечірках із Грінбергом і Гетцем, розповідали, що брали участь у секс-оргіях, де були також політики та молоді дівчата, яким платили через Venmo. Але суд вирішив, що свідки в справі Гетца можуть здатися присяжним недостовірними, а прямих доказів у прокурорів не було.

 Нині за справу взявся Комітет із етики в Палаті представників, — там розглядають обвинувачення Гетца в сексуальних домаганнях, нецільовому використанні коштів виборчої кампанії та інших фінансових порушеннях.

Однак «на злодієві й шапка горить». Гетц був єдиним членом Конгресу, який проголосував проти законопроєкту, що допоміг би штатам боротися з торгівлею людьми. Також він був одним із двох членів Палати представників Флориди, котрі проголосували проти закону про «порнопомсту», стверджуючи, що якщо жінка відправляє партнеру свою оголену фотографію, партнер має право робити з цим фото все, що забажає. Після цього Гетца звинуватили в тому, що він показував колегам у Палаті представників США фото оголених жінок, із якими, за його словами, він спав. Гетц заперечує ці твердження.

Читайте також: Байден розкритикував Трампа та його прибічників, назвавши їх загрозою для демократії у США

Саме ці секс-скандали та правопорушення можуть пояснити ворожість Гетца щодо України та його деструктивну діяльність в американському Конгресі. Як саме?

Не виключено, що Гетц, втрачаючи через скандали американських донорів, почав шукати фінансову допомогу в Росії. Відомо, що він отримав на свою передвиборчу кампанію 17 400 доларів від такого собі Джорджа О’Ніла, консерватора й великого прихильника Росії, замішаного в політичних махінаціях російського агента Марії Бутіної. (За шпигунську діяльність американський суд засудив Бутіну до дев’яти місяців ув’язнення. 2019 року її депортували до Росії.) У судових документах описано, як Бутіна зі схвалення президента РФ обговорювала з О’Нілом ідею проведення «вечерь дружби» росіян із політично активними американцями. Показово, що Бутіна улещувала консерваторів із сумнівними моральними якостями та фінансовими проблемами. Її головним контактом, із яким вона навіть мала сексуальні стосунки, був активіст-консерватор Пол Еріксон, котрий вічно страждав через неоплачені борги й мав історію звинувачень у шахрайстві.

Читайте також: Трамп заявив, що «дуже добре розуміється з Путіним» 

Висновок тут напрошується сам собою, й першими його зробили представники Марка Ломбардо, суперника Гетца на виборах 2022 року. Вони зазначили, що зв’язок Гетца з О’Нілом став чинником, який уплинув на його голосування проти вступу Фінляндії та Швеції до НАТО. «Гетц відчайдушно потребує грошей донорів, щоб оплатити свій захист у справі про торгівлю дітьми з метою сексуальної експлуатації. І він довів, що візьме гроші в кого завгодно», — йшлося в передвиборчій кампанії Ломбардо. «Поведінка Метта Гетца зробила його вразливим до шантажу. А оскільки він є членом Комітету зі збройних сил, його поведінка робить його загрозою для нашої національної безпеки», — виснували Ломбардо та його команда. І, схоже, вони мають рацію.

Нині на місце спікера Палати Гетц просуває ультраконсерватора Джима Джордана. На підтримку цієї кандидатури виступив і Трамп. «Він буде ЧУДОВИМ спікером Палати представників, і я його цілком і повністю підтримую!», — написав Трамп у Truth Social.

 Як і Гетц, Джордан — відданий трампіст, який проголосував майже проти всіх законопроєктів, пов’язаних із допомогою Україні. Джордан, як і Гетц, замішаний у скандалі, що ледь не поклав край його політичній кар’єрі.

Читайте також: Make Russia great again – як нове гасло республіканців-ізоляціоністів у Палаті представників – The Hill

2018 року кілька колишніх спортсменів із університету в Огайо, де Джордан працював помічником тренера з 1987 до 1994 року, висунули на його адресу звинувачення. Його суть полягала в тому, що, знаючи про сексуальні домагання й акти насильства з боку лікаря, який працював із їхньою командою, Джордан не вжив заходів для припинення знущань. (Згідно з розслідуванням, доктор Штраус за два десятиліття вчинив 47 зґвалтувань і 1429 сексуальних зазіхань на пацієнтів-студентів.) Чому Джордан не захотів заступитися за студентів, а потім намагався завадити розслідуванню, залишається загадкою.

Підмочені репутації Джордана та Гетца роблять їх ідеальними виконавцями волі їхніх покровителів. Але можна сподіватися, що їхні колеги в Конгресі, розуміючи, з ким мають справу, зможуть протистояти цим сумнівним особистостям.