Очікування для економіки України в наступному році позитивні і для цього є причини. Багато важливих змін були проведені в 2015 році. Відносна стабілізація гривні відбулася так само, як необхідне закриття цілої низки банків.
Парламент ухвалив зміни до податкового кодексу і Держбюджет на 2016 рік, а Мінфін добився реструктуризації боргу. Тож саме час взятися за структурні реформи і боротьбу з корупцією. Про це на сторінках Atlantic Council пише експерт Андрес Аслунд.
Він звертає увагу, що парламентська коаліція уціліла. І її треба зберегти у 2016 році. Принамні "Блок Петра Порошенка" і "Народний Фронт" повинні лишитися союзниками. Дострокові вибори не підуть на користь Україні, і влада, схоже, це розуміє.
Якщо коаліції вдасться триматися купи і надалі, тоді українські лідери повінні нарешті почати реальну боротьбу з корупцією.
"Це означає, що доведеться принести в жертву кількох високопоставлених політиків, які очевидно винні в корупції. Вибір, хто це буде, лишається за владою. Але дійсно великих корупціонерів потрібно викрити, звільнити і покарати", - пише Аслунд.
Він також додає, що для антикорупційної кампанії доведеться серйозно взятися за реформу Генпрокуратури і судової системи. Це буде нелегка і тривала боротьба, але Київ більше не може її уникати.
Аслунд зауважує, що енергетична реформа була "однією із найважливіших досягнень 2015 року". Але в наступні 12 місяців її треба завершити. З квітня 2016-го всі ціни на енергію повинні бути унівіковані, а реальний ринок газу і електроенергії повинен нарешті з'явитися в Україні, на якому повинні запрацювати незалежні гравці.
Місія МВФ швидше за все прибуде в Україну в середині січня чи на початку лютого. Українській владі буде дуже тяжко задовольнити фонд, оскільки тиск популістів зростає.
У фінансовому секторі, на думку Аслунда, ситуація має привабливий вигляд. Банківський сектор очистився, а валютні резерви НБУ зросли до 13 мільярдів доларів. Новий транш від МВФ може ще збільшити валютні резерви України, тож кошмарний курс валют певною мірою трохи зменшиться. Аслунд очікує, що в 2016 році інфляція в Україні теж скоротиться, тож Нацбанк зможе зменшити процентні ставки і підштовхнути фінансовий ринок до активнішого кредитування.
Росія, на його думку, нарешті у 2016 році може повернути окупований Донбас Україні. На думку експерта, про це свідчить те, що Володимир Путні замінив представника Кремля в Тристоронній контактній групі щодо врегулювання конфлікту. Ним став Борис Гризлов, який у 2004 році зі згоди Путіна вже йшов на поступки Україні на переговорах після "Помаранчевої революції".
Також Аслунд чекає, що економічне зростання України в 2016 році буде більшим, ніж у Росії і становитиме близько 2-3%, оскільки в Києва є ще багато ресурсів, які він не використав для відновлення позитивної динаміки. Крім того, угода про асоціацію з ЄС почала діяти в повній мірі. А це означає, що Брюссель більше не зможе лишатися настільки пасивним і буде змушений надавати суттєвішу допомогу Києву.
В цей же час, Захід теж підштовхує Україну до активнішої боротьби з корупцією. Зокрема ЄС хоче, щоб антикорупційна Нацагенція запрацювала до квітня. Оскільки для запровадження безвізового режиму Київ пообіцяв запустити відомство в першому кварталі 2016 року.
Правозахисники "Amnesty International Україна" бачать можливість втрати Україною перспективи скасування віз з ЄС через зволікання із запуском Накагенції з протидії корупції.
Слід зазначити, що в Україні з 2014 року відбулася ціла інституціональна перебудова, покликана зупинити корупцію. Так були створені три антикорупційні відомства: Нацагентство з питань запобігання корупції; Національне антикорупційне бюро; Національне агентство України з питань виявлення, розшуку управлінняактивами, отриманими від корупційних і інші злочинів.
Крім державних антикорупційних відомств в Україні також збираються створити Міжнародну антикорупційну комісію, яка буде включати фахівців з США, Євросоюзу і Великобританії.
Однією з ключових умов щодо виконання Україною Плану дій щодо лібералізації візового режиму з Євросоюзом є викорінення корупції в державному апараті влади.