Влада блокує ініціативу створення тристоронньої комісії з розслідування порушень з боку міліції проти учасників акцій протесту. Про це пише Коммерсант-Україна.
Незалежну тристоронню комісію (влада, опозиція та РЄ) з розслідування правопорушень з боку міліції єврокомісар Ради Європи комісар РЄ з прав людини Нільс Муйжнієкс провів у Києві від імені генсека Ради Європи Торбйорна Ягланда. Комісар розповів, що дві сторони - опозиція і Рада Європи - вже призначили своїх представників.
Співголовою від РЄ став екс-президент Європейського суду з прав людини Ніколас Братца. Опозиція делегує в комісію Володимира Василенка - доктора юридичних наук, професора, колишнього суддю Міжнародного кримінального трибуналу щодо Югославії.
Головною перешкодою для початку роботи посередницького механізму є відсутність кандидатури від влади.
Прес-секретар генсека РЄ Деніел Хольтген підкреслив, що Київ повинен прийняти таке рішення "якомога швидше". Муйжнієкс, між тим, відмовився прогнозувати, коли влада зробить це, і чи піде вона взагалі на такий крок.
Однією з причин затримки, судячи з усього, стала відмінність підходів Києва і Страсбурга до питання відповідальності співробітників правоохоронних органів.
"Необхідно зупинити безкарність міліції. Це один із найважливіших кроків (для досягнення компромісу). Навіть якщо проти поліцейських застосовується насильство, відповідне насильство неприпустиме. Це грубе порушення прав людини. Наведу аналогію: у боротьбі з тероризмом держава не повинна використовувати терористичні методи", - підкреслив Муйжнієкс.
"Згідно з міжнародними нормами, амністія щодо грубих порушень прав людини неприпустима. Під це правило автоматично підпадають порушення, допущені міліцією", - додав він.
Нагадаємо, вчора завершився семиденний візит до України комісара Ради Європи з прав людини Нільс Муйжнієкса, який намагався домовитися про створення тристоронньої комісії з розслідування порушень з боку міліції, допущених стосовно учасників акцій протесту. Влада блокує цю ініціативу. Ключове розходження - в РЄ наполягають, що ймовірна амністія не повинна стосуватися співробітників міліції. Між тим, стало відомо, що посередницьку місію в Україні також готують в ООН.
Комісар Ради Європи з прав людини прибув до України 4 лютого. За минулий тиждень Нільс Муйжнієкс відвідав чотири міста, а вчора увечері відбулася остання зустріч у рамках візиту - переговори з головою МВС Віталієм Захарченком. Його виступ показав, що в РЄ вважають обов'язковою умовою компромісу притягнення до відповідальності співробітників міліції.
Нільс Муйжнієкс жорстко розкритикував дії співробітників правоохоронних органів під час зіткнень з протестувальниками. Окремо пан Муйжнієкс висловив обурення фактами співпраці правоохоронних органів з так званими тітушками і їхніх спільних нападів на протестувальників.
За підсумками візиту Нільс Муйжнієкс підготує звіт, але цей документ навряд чи здатний змінити ситуацію. З практичної точки зору набагато важливіші консультації про створення незалежної тристоронньої комісії (влада, опозиція та РЄ) з розслідування правопорушень з боку міліції, які він проводив у Києві від імені генсека Ради Європи Торбйорна Ягланда. З ідеєю створення такої комісії Страсбург виступав ще в грудні, але тепер переговори перейшли до конкретики. !zn
Читайте також:
ООН вимагає розслідувати дані про смерті і тортури в Україні
Юристи створюють Громадський суд, який буде розглядати порушення прав людини чиновниками