Перший візит прем'єр-міністра Канади Джастіна Трюдо в Україну був саме таким, яким його хотіли бачити в Києві. Але, з точки зору його змісту, послання українському уряду полягало в тому, що Канада розглядає можливість відступу від абсолютної підтримки Україні на користь розмороження відносин з Росією.
Про це на сторінках канадської газети Globe and Mail пише оглядач Марк Макіннон, нагадуючи, що Трюдо в понеділок схиляв голову біля пам'ятника жертвам Голодомору і а Майдан Незалежності, де вшанував "Небесну сотню". Відвідування священних для українців місць, так само як і сам візит прем'єр-міністра Канади, повинні були підтвердити, що він так само симпатизує Україні, як і його попередник Стівен Харпер. І місце вбивства демонстрантів, і історія Голодомору символізують жорстокість і агресію російського уряду проти українського народу.
Однак, на думку автора, ставлення Трюдо і Харпера до України все ж відрізняється. Попередній канадський прем'єр став одним із найпомітніших українських союзників на міжнародній арені в 2014 році, коли Росія окупувала Крим і розв'язала війну в Донбасі. Харпер сказав Володимиру Путіну в очі, щоб він "забирався з України", а згодом зробив кілька заяв, в яких говорив, що не бачить можливості співпрацювати з Москвою до тих пір, доки Путін буде лишатися президентом.
Вчорашні заяви Трюдо також засвідчили, що він лишається на українському боці в конфлікті.
"Ми будемо виступати разом з нашими партнерами в НАТО і продовжимо заохочувати наших друзів і партнерів підтримувати Україну. І не лише тому, що Україна хороший друг Канади, а заради принципів і цінностей, за які ми стоїмо як країна", - сказав нинішній канадський прем'єр.
Коментуючи виконання Мінських угод, він похвалив зусилля Києва і назвав Москву "непозитивним партнером". На думку автора, цей коментар свідчить про мовчазних зсув у політиці уряду Трюдо в питанні України і Росії. Оттава буде прихильною до Києва, критикуватиме Москву, але не буде ворожою до агресора.
Також в Києві Трюдо формально підписав канадсько-українську угоду про створення зони вільної торгівлі, над якою працював уряд Харпера.
"Але відсутність слів злості на адресу Москви, здається, була такою ж важливою, як і те, що було все ж сказано і підписано", - пише оглядач.
Автор зауважує, що Трюдо уник відповіді на питання Порошенка про продовження військової програми, в рамках якої військові Канади тренують українських солдатів. Її термін дії спливає в березні 2017 року. Приїхавши в Київ з саміту НАТО, де було оголошено про відправку канадських військ в країни Балтії і Польщу, Трюдо відповів українському президенту, що він повинен "проконсультуватися з союзниками".
Оглядач нагадує, що посольство Росії в Оттаві дуже критикувало канадську тренувальну програму для України, коли вона тільки почала працювати. Водночас російський пропагандист і "кремлівський аналітик" Сергій Марков коментував, що Москва вважає Трюдо "прогресивним політиком", який може відіграти важливу роль у покращенні відносин між Росією і Заходом. Однак канадський лідер нібито під "великим тиском канадсько-української громади".
В цей же час, президент оттавської гілки Українсько-канадського конгресу Ярослав Баран вважає, що українська діаспора буде дуже розчарована, якщо Канада припинить тренувати солдатів ЗСУ. Хоча він також зауважив, що зміна риторики уряду Трюдо щодо Росії його не тривожить.
"Побачимо, що з цього вийде, але я не думаю, що відновлення діалогу обов'язково означає, що все раптом стане тихо-мирно між країнами", - сказав Баран.
Нагадаємо, вчора під час візиту Джастіна Трюдо в українську столицю Україна і Канада підписали Угоду про створення зони вільної торгівлі. 10 липня посол України в Канаді Андрій Шевченко також повідомив, що Київ і Оттава мають намір підписати угоду про військово-технічне співробітництво, не виключивши, що підсумкові документи будуть підписані під час візиту канадського прем'єра в Київ.