Корупція, з якою під час передвиборчої кампанії обіцяв боротися президент Володимир Зеленський, з його приходом до влади відчула себе ще більш комфортно, що позначилося як на її кількості, так и на якості.
«Наступного дня після призначення Шмигаля (прем’єр-міністра Дениса Шмигаля було призначено 4 березня 2020 р. – ред.) крива корупції різко полізла вверх. Ще тижнів 3-4 ми встигали бодай відслідковувати нові-старі схеми. Зараз – вже втратили лік», - пише у Facebook багаторічний автор статей у ZN.UA, головний редактор «Наших грошей», досвідчений розслідувач, викривач «вишок Бойка» Олекса Шалайський.
А галузі, які ще випадково залишаються «неохопленими», чекають на призначення чергового «професіонала».
На думку експерта, відсутність вертикалі влади дозволила кожному чиновнику власноруч вигадувати та реалізовувати схеми на ввіреній території без страху бути упійманим на гарячому - через корумпованість правоохоронної системи.
«Трохи подібна ситуація була за часів раннього Ющенка, але цього разу – це набагато крутіша махновщина», - нагадує він.
Водночас більшість нових схем не претендують на оригінальність: «З нових схем ми зафіксували, може, 3-4. Усе решта: банальне ламання сейфа. Нема чого паритись з ідеями, якщо працює банальний лом».
Говорячи про учасників схеми, розслідувач зупинився на «друзях президента», які є кінцевими бенефіціарами усіх корупційних оборудок. Вони воліють не сваритись між собою, поділили сфери впливу та «вішають вермішель» на вуха Зеленському, який сам визнав, що в нього «немає ніякої реакції на хабарників і зрадників» України.
Крім них є ще «партизани», до яких Шалайський відніс усіх можновладців: від районного судді до приватного нотаріуса.
«Золотий час. Можна заробляти свою десятку за кожен кейс – відкочувати від трьох до п’яти – контролюючим органам – і цього ніхто не помітить. Бо друзів у президента – не так багато, і ще лишається купа лакун, де можна отримати свій ґешефт», - наголошує експерт.
Підбиваючи підсумки ситуації, що склалася, Шалайський зазначив, що наслідки такої «діяльності» стануть помітні економічно пересічному люду за півроку, і на владу чекатимуть скрутні часи.
«Прогноз. Цих хлопців знесуть достроково. І не за продаж України Росії (що є беззаперечним фактом), а за несправедливість. Тобто за те саме, за що знесли дві попередні влади», - резюмував розслідувач.
Усі статті Олекси Шалайського для ZN.UA читайте тут.
Зазначимо, за півроку в ЗеКоманді значно поменшало людей, які за професійними якостями можуть ефективно керувати органами публічної влади, включно з органами кримінальної юстиції.
Професіоналів заміняють на посадах абсолютно контрольовані з Банкової «флюгери», які не мають інституційних спроможностей керувати органами досудового розслідування і прокуратурою. Це конвертується у відсутність результатів роботи в фарватері вимог закону, а значить, стане ще одним плацдармом для зниження електоральної підтримки Зеленського.
Нагадаємо, що паралельно Зеленський своєю кадровою політикою сприяє деградації правоохоронних органів і успадковує родове прокляття президентів України, застосовуючи їх вибіркове використання. Докладніше про річну практику та підхід до кадрового питання у правоохоронних та антикорупційних відомствах читайте в статті Олександра Лємєнова «Правоохоронці голого ЗеКороля» для ZN.UA.