Гуляючи 3 сонячної неділі, гість може подумати, що в країні все добре. Біллборди рекламують сайт, який дозволяє зареєструвати новий бізнес менш ніж за годину. Невеликі броварні пропонують крафтове пиво з доставкою, а в продуктових крамницях можна купити будь-що: від сиру песто до органічної граноли.
Триповерховий супермаркет продає товари 150 українських брендів, натякаючи на жвавий місцевий світ моди, помічений Vogue останнім часом. Коротше кажучи, знаків позитивних змін достатньо, в той час як війна в Донбасі, яка відібрала понад 10 тисяч життів, здається чимось далеким і невидимим. Однак, такий стан речей може бути проблемою.
Про це на сторінках Washington Post пише експерт Atlantic Council і Foreign Policy Research Institute Мелінда Гарінг.
Вона зауважує, що в України є досягнення, на які вона може вказати. Деякі важливі реформи були проведені. Макроекономічні основні показники в нормі, вартість національної валюти стабілізувалася. І Україна не зазнала поразки у війні, попри пряму агресію Росії, чиї сили значно переважають українські.
Втім, на думку експерта, атмосфера блаженного самообману переважає серед українських бізнес-еліт, дипломатів, політиків і часом навіть активістів. Оптимісти віддають перевагу уникати найбільш складних проблем країни: від війни і провальних Мінських угод до відсутності прямих іноземних інвестицій з 2014 року. Більше того, наступний раунд реформ, схоже, буде особливо складним. Він вимагає компромісу і політичної зріслості, якої зараз немає.
"Легше продовжувати повторювати хитру тезу уряду, що країна зробила за три роки більше, ніж за всі 23 роки незалежності. Сумна реальність в тому, що українські реформи завмерли, а вікно можливостей для їх проведення починає закриватися", - пише Гарінг.
Вона зауважує, що ніхто з колишніх поплічників екс-президента Віктора Януковича не був засуджений. Корисливі інтереси заблокували процес побудови чистого Верховного суду з нуля. НАБУ успішно висунуло обвинувачення проти двох корумпованих чиновників: екс-депутата парламенту Миколи Мартиненка і екс-голови Державної фіскальної служби Романа Насірова. Але могутні сили опираються їхньому покаранню. Суд, який розглядає справу проти Насірова, відмовився приймати всі докази. Існують також ознаки того, що директора НАБУ можуть скоро звільнити, а парламентарі і активісти бояться, що бюро дуже скоро може втратити свою силу.
Нинішній міністр охорони здоров'я Уляна Супрун намагається просувати вперед амбітні зміни у занепалій медичній системі. А міністр фінансів Олександр Данилюк зміг усунути діри в держбюджеті, в цей же час просуваючи пенсійну і земельну реформи. Але мало хто з реформаторів, які досі працюють над змінами, виконують свої завдання вчасно. Нинішній парламентський сезон закінчиться 14 липня. І щойно депутати підуть на канікули, почнеться період кампаній, і всі ставки будуть зроблені.
МВФ сказав Україні, що не дасть наступний транш допомоги без земельної і пенсійної реформ, створення антикорупційних судів і початку процесу приватизації 1800 державних компаній. З цього списку завдань лише пенсійна і земельна реформа мають шанс бути затвердженими до 14 липня.
Автор зауважує, що час закінчується. Уряд, який прийде на зміну нинішньому, може виявитися значно гіршим. Послідовники Юлії Тимошенко, яку добре знають на Заході, вже заповнили Київ своїми агітаційними наметами. Вона займає лідируючу позицію як кандидат на виборах, що досить тривожно. Популістична політика Тимошенко виступає проти пенсійної і земельної реформ, а також реформи охорони здоров'я. Тож вона може перекреслити весь реальний прогрес України за останні три роки.
Українські активісти продовжують проливати світло на головні проблеми країни. Вони зіграли важливу роль у всіх кроках вперед. Але самого лише громадянського суспільства не достатньо. Якщо ситуація лишиться такою, як є, найбільш талановиті українці поїдуть з країни. Більше 70% населення вважають, що країна рухається в неправильному напрямку. Реформи, які б позитивно вплинули на життя людей, досі не матеріалізувалися. А ті зміни, які були проведені, такі як реструктуризація ринку газу, вдарили сильно по громадянах.
Люди втомлені, їхнє терпіння закінчується, тож багато людей їдуть з країни. В 2016 році близько 1,3 мільйона українців отримали тимчасові дозволи на працевлаштування у Польщі, ще 116 тисяч - отримали дозвіл на тривале проживання і роботу. Українці вже становлять найбільшу етнічну меншину в Чехії, а також займають друге місце серед меншин в Португалії і Італії. Простір для значних змін скорочується, а втома і цинізм поширюються. Втім, просто зараз ще є шанс змінити все на краще.
Раніше видання Bloomberg писало, що Україні доведеться довше чекати новий транш від МВФ. Оскільки вона не запровадила усі зміни, яких фонд вимагав перед виділенням чергової частини фінансової допомоги.
Детальніше про проблеми земельної реформи та створення ринку землі в Україні читайте у статті "Сільгоспземля: консолідація чи латифундизація?" на сторінках тижневика "Дзеркало тижня. Україна".