UA / RU
Підтримати ZN.ua

Війна в Газі стає серйозним дипломатичним випробуванням для України з початку російського вторгнення – WP

Підтримка Зеленським Ізраїлю може зруйнувати рік дипломатичних зусиль на Близькому Сході.

Негайна й рішуча підтримка президента України Володимира Зеленського Ізраїлю в його боротьбі з ХАМАС поставила під загрозу майже рік зусиль Києва заручитися підтримкою арабських і мусульманських країн у війні проти Росії, пише  The Washington Post.

Позиція Зеленського полягала в  тому, аби привернути увагу до дедалі тісніших відносин між Росією та Іраном, який є головним спонсором ХАМАС, а також важливим постачальником безпілотників та іншої зброї для Москви.

ХАМАС і Росія – це «те саме зло, з тією лише різницею, що є терористична організація, яка напала на Ізраїль, а тут є терористична держава, яка напала на Україну», – сказав Зеленський у виступі перед Парламентською асамблеєю НАТО 9 жовтня.

Видання зазначає, що з огляду на те, що військова операція Ізраїлю триває вже четвертий тиждень, а жертви серед палестинського цивільного населення зростають, війна в Газі стає одним із найскладніших дипломатичних випробувань для України з моменту вторгнення Росії в лютому 2022 року.

Читайте також: Ердоган назвав Ізраїль окупантом — у відповідь той відкликав дипломатів

Такі країни, як Туреччина, Саудівська Аравія та Катар, які часом надавали вирішальну підтримку Україні, звинуватили Захід у подвійних стандартах у секторі Газа, натякаючи на широке засудження смертей цивільного населення в Україні в порівнянні з приглушеною критикою Ізраїлю.

Водночас деякі  експерти вказують, що Ізраїль вже дав зрозуміти, що не збирається надавати Україні більшу підтримку.

Експерт із розбудови миру в Інституті Близького Сходу Ранда Слім вказує, що Ізраїль не мав іншого вибору, як підтримувати свої відносини з Москвою, частково через контроль Росії над Сирією. На це вказує і той факт, що Ізраїль відхилив пропозицію Зеленського відвідати країну після нападу ХАМАС.

«Проізраїльська позиція Зеленського не мала сенсу», - зазначає  Слім, додавши, що багато арабських і мусульманських країн бачать більше подібності між Ізраїлем і Росією — як агресивними військовими державами — ніж між Ізраїлем та Україною.

«Це арабський регіон. Вони не збираються сприймати те, що говорить Байден, порівнюючи Росію і ХАМАС. Вони більше порівнюють Росію та Ізраїль щодо кількості загиблих і щодо цивільних осіб», - підкреслює вона.

Зеленський, за її словами, міг би завоювати більше друзів, якби «був готовий сказати, що Росія робить в Україні те саме, що Ізраїль робить у Газі».

Читайте також: Ізраїль посилив бомбардування і зайшов танками в Сектор Гази – NYT

Однак, подібно до того, як президент Росії Владімір Путін спочатку не висловлював прямих співчуттів Ізраїлю і не висловлював рішучих докорів ХАМАСу, Зеленський не поспішав говорити про необхідність захисту палестинських мирних жителів у Газі, оскільки Ізраїль посилив авіаудари у відповідь.

Лише через 10 днів Зеленський опосередковано натякнув на бомбардування Гази, закликавши до необхідності захисту мирного населення та до деескалації, утримавшись  від критики ізраїльських ударів.

Інші експерти також вважають, що спроби Зеленського провести порівняння навряд чи знайдуть резонанс в арабських країнах.

Як зазначив співробітник Університету Райса Крістіан Ульріксен, Україна «ніколи не була в авангарді» для арабського світу, а війна в Україні -  «це конфлікт, який їх не стосується».

The Washington Post зазначає, що оскільки Росія посилює атаки на східному фронті, Україна навряд чи може дозволити собі втратити друзів. Це особливо важливо на фоні дедалі більшої опозиції республіканців у Конгресі щодо надання додаткової допомоги Україні, та проросійських настроїв у деяких урядах країн Європи.