Вчорашня відставка міністра економіки Айвараса Абромавичуса стала сигналом того, що зусилля країни суттєво скоротити корупцію і "рентоздирництво" зіштовхнулися з серйозним опором.
Про це в своїй статті пише експерт Atlantic Council Адріан Каратницький. Окрім того, відставка Абромавичуса демонструє, як насправді українська політична система працює. Як і у розвинених демократіях, технократам і експертам доводиться працювати з політиками та ідеологами. І як і в розвинених демократіях, в Україні політики чекають, що отримають значну впливовість, якщо їхня партія перемогла на виборах.
В Україні зараз при владі політики, які стояли поруч з громадськими активістами на Майдані, брали участь у виборах і здобули перемогу в 2015 році. Вони мають цілком нормальні очікування політичних вигод від впливових урядових посад, так само як і переможці в США і ЄС.
Проблема лише в тому, що політичне поле в Україні зруйноване. Головні політики і партії не просто залежать від фінансування з боку глибоко закоренілих бізнес-інтересів. Фактично бізнес контролює широкий спектр партій і політиків. Більше того, він лобіює економічно шкідливе рентоздиництво, робить корумпованими окремих політиків і чиновників.
На додачу, багато депутатів у парламенті обрані за одномандатним округом і самі фінансують свої виборці кампанії. В результаті, вони не стають членами бізнес-еліт чи маріонетками впливових бізнес-інтересів. Така система працює вже досить довго і з нею реформаторам, таким, як Айварас Абромавичус і Наталія Яресько, доводиться боротися в своїй роботі.
"В цей же час, амбіційні антикорупційні реформатори помилкового вступили в союз з популістською антикорупційною кампанією екс-президента Грузії і голови Одеської обладміністрації Михеїла Саакашвілі. Ці реформатори розглядають популярного, але неврівноваженого Саакашвілі в якості легкого шляху до політичного домінування і співпрацюють з ним у формуванні політичної партії. Вочевидь, Абромавичус, який вечеряв з Саакашвілі перед відставкою, може зробити ставку на цей політичний проект", - пише Каратницький.
Він додає, що антикорупційні політики на чолі з Саакашвілі хочуть підштовхнути країну до нових виборів, щоб здобути політичну перевагу і посилити роботу над реформами. Але їхній ентузіазм щодо виборів не підтверджується соціологічними даними, які свідчать про фрагментацію політичних переконань і зростання популізму.
На думку експерта, США і інші західні союзники правильно вважають вибори небажаними з двох причин. По-перше, так, швидше за все, кількість популістів у парламенті зросте, що підірве макроекономічну стабілізацію. По-друге, тих, хто протистоїть конституційній реформі після таких виборів побільшає. А західні лідери хочуть, щоб і ця умова Мінських угод була виконана, щоб війна в Донбасі нарешті припинилася.
"Україна рухається в напрямку ідеального шторму в той час, коли її політичні і геополітичні інтереси будуть захищені нерозривністю, яка буде прив'язана до проведення глибоких реформ. Єдиний спосіб задовольнити антикорупційних реформаторів і потребу в стабільності для президента України – це очолити боротьбу проти корупції і уникнути нових виборів. М'яч зараз на його боці поля", - вважає Каратницький.
В цей же час, у Держдепартаменті заявили, що США хочуть бачити продовження реформ Абромавичуса в Україні. Також посли країн ЄС і G7 зробили різку заяву на підтримку Абромавичуса. Дипломати закликали українських керівників відкинути "свої дріб'язкові розбіжності" і назавжди залишити в минулому "корисливі інтереси, які гальмували розвиток країни протягом десятиліть".
3 лютого міністр економіки Айварас Абромавичус заявив про намір подати у відставку, однією з причин він назвав наростаючий тиск з боку близького до Порошенка народного депутата Ігоря Кононенка, а саме його спроби блокувати проведення реформ і бажання отримати контроль на потоками державних коштів на держпідприємствах.
У свою чергу Кононенко спробував відхреститися від висунутих Абромавичусом звинувачень і заявив про готовність скласти мандат "за рішенням фракції".
Представники західних країн, що виступили донорами українських реформ, негативно відреагували навідставку очільника МЕРТ і озвучені ним причини свого рішення. Американський посол одним з перших відреагував на заяву Абромавичуса, назвавши його "одним з великих чемпіонів з проведення реформ" в Україні.
Президент України Петро Порошенко 3 лютого зустрівся з Абромавичусом і заявив, що глава МЕРТ має продовжити роботу на своїй посаді.