UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Отвєтка» Шмигалю: Кличко хоче повернути райради, які обмежать владу голів райадміністрацій – роз'яснюємо наслідки

На сайті Київради з'явилися підготовлені проекти рішень, де призначено день виборів – 30 жовтня.

У мерії Києва підготували для розгляду Київської міської ради проєкти рішень, що поновлюють районні ради в столиці. Документи оприлюднені на сайті Київради.

24 січня уряд змінив порядок призначення очільників районних державних адміністрації так, що подання президенту кандидата на посаду голови РДА у Києві вноситиметься прем’єр-міністром Денисом Шмигалем без участі мера Віталія Кличка.

За два дні уряд погодив звільнення очільників Дарницької, Шевченківської і Дніпровської РДА.

Проєкти рішень, які з'явилися на сайти Київради, передбачають повернення ліквідованих у 2010 році райрад. «Встановити , що управління районами в місті Києві здійснюється районними в місті Києві радами. Утворити в місті Києві такі районні ради», - йдеться у проєкті №226.

А також утворення районних департаментів виконавчого органу Киевради (КМДА).

«Виконавчому органу Київської міської ради (КМДА) здійснити організаційно-правові заходи щодо утворення структурних підрозділів. Затвердити структуру структурних підрозділів. (…) Доручити структурним  підрозділам реалізовувати окремі повноваження, визначені положеннями про них та передбачені ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», здійснення яких не покладено на інші департаменти, апарат, управління, служби КМДА», -  наголошується у проєкті №225.

Наступну сесію Київради призначено на 3 лютого.

Коментар редакторки відділу політики ZN.UA Інни Ведернікової:

Фішка в тому, що цим кроком Кличко у певному сенсі підвішує голів райдержадміністрацій. Що з того, що їх призначить президент за поданням прем'єра без консультацій з Кличком? 2/3 голосів районної ради - і голові РДА у межах Конституції висловлено недовіру. А немає ради – немає недовіри. У проєкті рішення про створення райрад поки що не йдеться про повноваження райрад, які доведеться виписати, забезпечивши їх насамперед бюджетом. Чого Кличко, звісно ж, не планував. 60-мільярдний бюджет – головний трофей мера столиці, яким він не хотів ділитися.

Проте хід Банкової, що фактично позбавив його впливу на процедуру призначення голів райдержадмістрацій, змусив Кличка подивитися у бік демократії. І самому ще до ухвалення закону про столицю (проти якого він виступає) повернути районні ради Києву.

Однак яким би зухвалим не виглядав хід Кличка, - він все одно йде навздогін ініціативі Зеленського, намагаючись компенсувати його удари. Президент руками Шмигаля вже «обрізав» можливості Кличка та організував адміністративний хаос у владі столиці. І щоб повністю поламати цю конструкцію Кличку, зрештою, доведеться загалом пом'якшати щодо нового закону про столицю. Але це – згодом. А поки що Кличко на адміністративний орган – РДА – навішує представницький – райраду – з яким голова РДА має рахуватися.

У політичному плані Кличко виходить на авансцену та каже: «70 відсотків киян вимагали поновлення дії районних рад, які розпустив Черновецький, а я повернув!». До ухвалення закону про столицю. Усі дивіденди – у Кличка.

Читайте також: Кличко повідомив, що його заступнику Поворознику оголосили про підозру

Нагадаємо, що нині між мером і Банковою точиться запекле протистояння за контроль над столицею. І нещодавня постанова Кабміну є справжнім «подарунком» Банковій. Сам Кличко виступає проти ухвалення закону «Про столицю» (243-3). Та поки не ухвалено закони «Про столицю» та «Про місцеві державні адміністрації» (4298), сторони лише обмінюватимуться ударами.

Водночас Віталія Кличка не було на Безпековому форумі «Єдність народу. Захист демократії. Оборона держави» 22 січня. За підсумками обговорення експрем’єр-міністр Арсеній Яценюк від імені форуму закликав владу припинити тиск на опозицію.

Проігнорували захід і президент Володимир Зеленський та представники «Опозиційної платформи-За життя». Отже, мер, як завжди бажаючи всидіти на двох стільцях, може сісти між ними.