UA / RU
Підтримати ZN.ua

Виборча кампанія може обійтися Порошенку в 0,5 млрд гривень — "Чесно"

У гривневому еквіваленті витрати Порошенка на вибори є рекордними, але не в доларовому.

Серед кандидатів у президенти України найбільший виборчий фонд має чинний глава держави Петро Порошенко, за ним слідує лідер партії ВО "Батьківщина" Юлія Тимошенко, шоумен Володимир Зеленський, народний депутат Сергій Тарута. Такі дані аналізу фінансових звітів опублікував рух "Чесно".

Згідно з оприлюдненою інформацією, Петро Порошенко самостійно профінансував свою виборчу кампанію. Так, з 8 лютого по 18 березня він перерахував у свій виборчий фонд 415 млн грн.

"Якщо Порошенко не послабить кампанію, в результаті вона тільки офіційно обійдеться йому в понад 0,5 млрд грн. Якщо ж враховувати і минулорічні витрати Порошенка на телерекламу, лише видима частина витрат досягне 0,7 млрд грн", – відзначають у "Чесно".

Розмір виборчого фонду Юлії Тимошенко, відповідно до проміжного фінансового звіту, складає 164 млн грн. Всі кошти надійшли з рахунків партії "Батьківщина".

"Це означає, що реальне походження коштів на кампанію Тимошенко ми не дізнаємося аж до середини травня, коли "Батьківщина" подасть свій фінансовий звіт за перший квартал 2019 року в НАПК", - вказує "Чесно".

В аналізі зазначається, що в 2018 році "Батьківщина" заплатила телеканалам майже 127 млн грн за рекламу Юлія Тимошенко, ще кілька десятків мільйонів офіційно витратили на зовнішню рекламу. Тому реальна мінімальна вартість кампанії Тимошенко складає близько 320 млн грн.

Виборчий фонд шоумена Володимира Зеленського становить 102,8 млн грн. В аналітичному матеріалі підкреслюють, що він наповнювався найбільш диверсифіковано. Зокрема, найбільше – понад 68 млн грн перерахували фізичні особи, ще 16 млн – партія "Слуга народу". Крім того, самостійно Зеленський поповнив свій виборчий фонд на 11,5 млн грн.

В організації звернули увагу на те, що понад 7 млн грн Володимир Зеленський повернув донорам, і пояснили, що найчастіше це відбувається, якщо у донорів є податковий борг або коли серед бенефіціарів підприємств, що перерахували гроші, виявляють іноземців.

Згідно з попереднім звітом "Чесно", виборчий фонд Сергія Тарути склав 98,4 млн грн, більша частина яких надійшла від фізичних осіб, майже 33 млн грн він вклав самостійно, ще 7 млн грн – партія "Основа".

Висуванець партії "УКРОП" Олександр Шевченко зазначив, що його виборчий фонд становить 66 млн грн, більшу частину яких перерахувала партія "УКРОП".

За інформацією "Чесно", в гривневому еквіваленті витрати Петра Порошенка на вибори є рекордними в історії виборів президента України, але в перерахунку на долари він витратив менше $ 15,4 млн, тоді як екс-президент Віктор Янукович у 2010 році витратив понад $ 40 млн, а Юлія Тимошенко – $ 36 млн.

Більшу частину грошей з фондів кандидати вже витратили на агітацію, насамперед на рекламу в ЗМІ.

Все, що потрібно знати про вибори в Україні в спецтемі ZN.UA Вибори-2019:

Вибори президента України відбудуться вже зовсім скоро, до 31 березня залишається трохи менше тижня. Свої кандидатури для участі у виборах висунули 39 кандидатів.

У статті для DT.UA правозахисниця Тетяна Дурнєва пише про те, що у разі другого туру виборів (21 квітня) часу на процедуру зміни місця голосування залишиться критично мало. І якщо дату кінцевого терміну прийому заяв можна назвати вже зараз (до 15 квітня), то дата початку прийому заяв поки невідома, адже спочатку повинні бути встановлені результати першого туру. Детальніше читайте в матеріалі "Невидимі виборці" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".