UA / RU
Підтримати ZN.ua

Верховний суд просить Зеленського ветувати нову судову реформу

Судді зазначають, що закон несе ризики і загрози для незалежності всієї судової системи.

Верховний суд України звернувся до президента Володимира Зеленського з проханням накласти вето на прийнятий парламентом в цілому закон №1008 про внесення змін у деякі закони України про діяльності органів суддівського самоврядування. Як повідомляє в п'ятницю прес-служба Верховного суду, таке рішення судді ухвалили на засіданні пленуму.

"Верховний суд звертається до президента України з проханням застосувати дане Конституцією України право вето до прийнятого Верховною Радою України закону України "Про внесення змін в закон України" "Про судоустрій і статус суддів" і в деякі закони України щодо діяльності органів суддівського самоврядування", - йдеться в прийнятому суддями зверненні до глави держави.

У зверненні підкреслюється, що "закон формує потенційні загрози незалежності всіх суддів, а його прийняття призведе до реального посягання на їх незалежність і буде мати негативний вплив на дію верховенства права як невід'ємну складову правової держави".

Також наголошується, що кількість суддів Верховного суду може змінюватися, але спочатку необхідно укомплектувати кваліфікованими кадрами суди першої та апеляційної інстанцій, забезпечити єдність судової практики, що в результаті призведе до підвищення авторитету цих суддів і зниження очікувань учасників процесу в частині можливості успішного оскарження рішень у Верховному суді.

"Ми підкреслюємо небезпеку деяких норм зазначеного закону не тому, що хочемо стагнації. Ми хочемо розвитку і змін. Але таких змін, які б приносили позитивні результати для судової системи для громадян і для країни", - зазначила голова Верховного суду Валентина Данішевська.

Вона нагадала, що у вересні полоні Верховного суду виклав ряд пропозицій та зауважень до тоді ще законопроект 1008.

"Ми не почули від міжнародних організацій іншої думки, крім того, що поспішне ухвалення змін в закон... ставить під сумнів надійність України як партнера ключових європейських інститутів", - підкреслила Данішевська.

За її словами, зауваження і застереження не були враховані при ухваленні законопроекту в цілому.

Голова суду звернула увагу на те, що при проведенні реформи ключовим є забезпечення передбачених Конституцією принципів розподілу державної влади на законодавчу, виконавчу і судову, невтручання однієї гілки влади в діяльність іншої, а судова реформа повинна проводиться з обов'язковим дотриманням незалежності судової гілки влади.

Як повідомлялося, 16 жовтня Верховна Рада підтримала у другому читанні президентський законопроект №1088. При цьому депутати проігнорували заяви західних послів і генерального секретаря Ради Європи Марії Пейчинович-Бурич, які жорстко розкритикували окремі положення законопроєкту.

Дипломати вказали на безглуздість і неефективність скорочення з 200 до 100 суддів Верховного суду, розпуску діючого складу і повторного набору ВСУ. А також на необґрунтованість підпорядкування Вищої кваліфікаційної комісії суддів нереформированій Вищій ради правосуддя. Проєкт Зеленського також передбачає розпуск ВККС і скорочення її членів з 16 до 12. Рада Європи висловила готовність допомогти Україні в реформуванні судової системи.

Зазначимо, що під час розгляду законопроект №1088 у другому читанні за нього не голосувала жодна фракція, крім "Слуги народу".