UA / RU
Підтримати ZN.ua

Венеціанська комісія видала рекомендації Україні щодо законопроєкту про вибори у небезпечній близькості від лінії розмежування

Заборона виборів має бути обґрунтованою і тимчасовою, надаючи альтернативу людям, яких влада вимушено обмежила у волевиявленні.

Венеціанська комісія вивчила проєкт закону "Про вдосконалення процедури встановлення неможливості проведення загальнодержавних та місцевих виборів, всеукраїнського та місцевого референдумів на окремих територіях та виборчих дільницях", підготувала та опублікувала рекомендації до документа. Відповідний висновок опублікований на сайті Комісії.

Венеціанська комісія та БДІПЛ (Бюро демократичних інститутів та прав людини) привітали ініціативу українських законодавців щодо розробки поправок до законодавчої бази щодо питання щодо проведення або непроведення виборів на “складних територіях”. Відповідний законопроєкт став реакцією на громадську та міжнародну критику щодо рішення не проводити місцеві вибори 2020 року у 18 територіальних громадах.

“Як чинна, так і пропонована правова база дозволяє ухвалити рішення не проводити вибори — місцеві вибори відповідно до чинного законодавства, а також національні вибори та референдуми відповідно до законопроєкту — на певних територіях, на яких було створено військово-цивільні адміністрації та таким чином Таким чином, втручатися у право голосу та бути обраним”, — йдеться у тексті рекомендацій Венеціанської Комісії.

Комісія наполягає, що право на участь у загальних, вільних та справедливих виборах є одним з найважливіших політичних прав людини, закріпленим у всіх основних документах з прав людини.

На думку Венеціанської комісії та БДІПЛ, держава має право приймати рішення про тимчасове призупинення виборів з міркувань безпеки. Однак тривале зупинення або скасування виборів або голосування на певних територіях може призвести до необґрунтованого порушення права голосу та бути обраним.

У будь-якому разі, будь то скасування або тимчасове призупинення виборів/голосування, відповідна правова база повинна зберігати всеосяжні принципи верховенства закону та відповідати критеріям пропорційності та неупередженості.

Венеціанська комісія акцентувала, що необхідно чітко вказати, що захист виборчих прав має першорядне значення і що в принципі вибори/референдуми мають проводитися на всіх територіях, що розглядаються, як і в інших частинах країни; будь-які винятки з цього принципу мають бути добре обґрунтовані та підлягати ефективному судовому контролю. Проєкт поправок необхідно доопрацювати для відповідності цим вимогам.

У тексті резолюції сказано, що у законопроєкті є положення, які відхиляються від міжнародних стандартів та порушують можливі питання конституційності.

“Необхідно привести проєкт поправок у відповідність до міжнародних стандартів, щоб усунути недоліки, виявлені на попередніх виборах, та створити всеосяжний, послідовний та всеосяжний правовий механізм, який збереже незалежність та об'єктивність ключових рішень, пов'язаних з виборами. Зрештою, достатня інклюзивність, прозорість та підзвітність для будь-яких рішень не проводити вибори/голосування на певних територіях послужать зміцненню суспільної довіри до виборчого процесу та результатів, що є ключовим компонентом будь-якого демократичного виборчого процесу”, — зазначили у “Венеціанці”.

Читайте також: Заступник голови КС Головатий увійшов до керівного органу Венеціанської комісії

Венеціанська комісія та БДІПЛ дали ряд прямих ключових рекомендацій:

Раніше повідомлялося, що Бюро Венеціанської комісії повідомило про перенесення розгляду питання про надання висновку про Закон України «Про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну та політичну вагу у громадському житті (олігархів)» на наступний рік.