UA / RU
Підтримати ZN.ua

Велика палата Європейського суду з прав людини розгляне позови України проти Росії

Україна звинувачує у порушенні Європейської конвенції з прав людини на окупованих територіях Криму і Донбасу.

Європейський суд з прав людини передав на розгляд до своєї Великої палати чотири позови України проти Росії щодо дій останньої в Криму та в Донбасі. Ці справи стосуються звинувачень, висунутих Україною до Росії та збройних груп, які вона контролює, у порушенні Європейської конвенції з прав людини.

Зокрема, Україна звинувачує Росію в анексії Криму, а також контролі над сепаратистами та озброєними групами, котрі діють на Сході України, що спричинило загибель військових та цивільних. Також Україна наголошує, що вбивства у цих регіонах стали поширеною практикою.

У позовах Україна повідомила про випадки катувань та інших форм жорстокого поводження з цивільними особами та позбавлення їх волі. Також йдеться про те, що ряд кримських татар були піддані жорстокому поводженню через їхнє походження або спроби захистити українську національну символіку.

Ще в позовах України йдеться, що українці, котрі проживають у Криму, були автоматично визнані російськими громадянами. Україна повідомила про переслідування журналістів в Донбасі та в Криму та зникнення активістів. Наголошується, що українські підприємства втратили майно, що розташовано на цих територіях.

У своєму повідомленні Європейський суд з прав зазначив, що розглядає також близько чотирьох тисяч індивідуальних позовів, які пов'язані з подіями в Криму та в Донбасі. Крім того, на розгляді суду перебувають також заяви, подані родичами загиблих пасажирів рейсу MH17 Malaysia Airlines, який було збито ракетою над територією Донецької області 17 липня 2014 року.

У березні повідомлялося, що в Росії вивчають можливість денонсації Європейської конвенції з прав людини (ЄКПЛ) та припинення співпраці з ЄСПЛ. На думку російської сторони, під час розгляду скарг проти РФ "політизація позиції ЄСПЛ зростає", а аргументація та доводи Росії нібито не приймаються до уваги.