До Вашингтонського саміту НАТО ще вісім-дев'ять місяців. Проте вже сьогодні необхідно формувати його український порядок денний, пише Володимир Кравченко у статті «Україна в НАТО. Коли покличуть та які в нас варіанти». При цьому слід розуміти, що головні противники запрошення Києва до НАТО на саміті 2024 року не Будапешт, а Вашингтон та Берлін.
Щоправда, у Києві, як зазначив автор, ще не визначилися з тим, яких цілей необхідно досягти на ювілейній зустрічі Альянсу. За словами співрозмовників ZN.UA, можливий порядок денний саміту у Вашингтоні трохи проясниться після зустрічі щодо української «формули миру» на Мальті 28-29 жовтня.
«Але поки що Київ має намір не доводити у відносинах із НАТО тему запрошення до болючого напруження, а сконцентруватися на практичних питаннях. Крім того, після Вільнюса в українській владі голосніше зазвучали голоси тих, хто вважає: оскільки вступ України до НАТО з низки причин нереалістичний у найближчому майбутньому, необхідно сконцентруватися на регіональних альянсах та двосторонніх угодах про «гарантії безпеки», які є частиною української «формули світу», – зазначив Кравченко.
Зазначимо, що найбільш надійними гарантіями безпеки українці вважають членство України в НАТО. Про це свідчать результати соцопитування, проведеного на замовлення ZN.UA Центром Разумкова з 28 вересня до 4 жовтня.
Нагадаємо, що у комюніке Вільнюського саміту НАТО міститься нечітке формулювання щодо майбутнього членства України: «Альянс підтримуватиме Україну у проведенні цих реформ на її шляху до майбутнього членства. Ми зможемо надіслати Україні запрошення приєднатися до Альянсу, коли члени погодяться та умови будуть виконані».
Водночас, заступник Генерального секретаря НАТО у 2012-2016 роках та Посол США при НАТО у 1998-2001 роках Александер Вершбоу заявив, що Альянс має розпочати переговори про вступ України не чекаючи на завершення війни. На його думку, відкладання цього процесу є наданням Росії права вето на вступ України до НАТО.