UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Україні процес визнання вантажів гуманітарними керується вручну і залишається "кормушкою" для корупціонерів

Громадські активісти склали колективне звернення до віце-прем'єр-міністра П. Розенка - з метою звернути увагу на зловживання і надалі їх усунути.

Реальний процес отримання гуманітарної допомоги в Україні повністю нівелював мету такої діяльності і не відповідає вимогам закону, а сумнівні схеми отримання вантажів від іноземних донорів (фактично підконтрольних організацій) спрямовані на мінімізацію податкових платежів, на ухилення від сплати податків за допомогою присвоєння комерційним вантажів статусу гуманітарних.

Про це йдеться в статті Алли Котляр "Гуманітарка на ручному гальмі" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

На думку автора, робоча група, зміст діяльності якої полягає в запобіганні зловживань у цій сфері, фактично складається з представників державних органів, завданням яких є забезпечити безпроблемне оформлення гуманітарки в інтересах окремих корумпованих груп або осіб. Повна відсутність контролю з боку держорганів над отриманням і розподілом гуманітарки - тому свідчення.

"Увесь 2015 рік ми завозили гуманітарну допомогу, і особливих проблем не було, - розповідає волонтер БФ "Свої", координатор Центру надання гуманітарної допомоги ВПЛ "Фролівська 9/11" Оксана Сухорукова.- Вони почалися наприкінці січня 2016-го, коли нас з Валентиною Варавою запросили в Кабмін - до вповноваженої уряду з антикорупційної політики Вірі Сигріянської - як "представників організацій з бездоганною репутацією". На незрозуміло ким ініційованій зустрічі (заявленою метою якої було наведення ладу в сфері гуманітарної допомоги) нас відразу здивувало те, що серед присутніх представників організацій досвід розмитнення гуманітарних товарів мали тільки ми двоє.

На зустрічі нам запропонували таку схему співробітництва: створюється асоціація благодійних фондів з бездоганною репутацією, фонди ці виводять на міжнародний рівень і знайомлять з донорами. І весь потік гуманітарної допомоги йде виключно через цю асоціацію. Членство в асоціації погоджується з її головою. За умови, що асоціація повністю підзвітна урядовому уповноваженому, вона не має жодних проблем. Тобто податкова, митниця, СБУ - скрізь зелене світло. Крок убік - і щодо тих, хто працює не за цими правилами, порушується карне провадження.

На нашу думку, така асоціація перетворилася б на своєрідний клуб за інтересами, що створило б нерівні умови для інших благодійних фондів. Співпрацювати в такій формі ми відмовилися. На тому й розійшлися.

А вже на наступному засіданні робочої групи з питань гуманітарної політики та визнання вантажів гуманітарними, на якому вперше був присутній таємничий Вадим Петров - представник урядового уповноваженого з антикорупційної політики, проблеми з вантажами почались у громадської організації "Ініціатива "Е+".

"Прозорого, затвердженого нормативним документом переліку документів для визнання вантажів гуманітарними або для включення в Єдиний реєстр отримувачів гуманітарної допомоги не існує, - зазначає директор "Єдиної служби правової допомоги "3222" Денис Осмоловський. - Є лише рекомендований. На практиці це обертається тим, що для одних організацій нечітке дотримання його не є порушенням, а для інших ті самі огріхи стають підставою, щоб не визнавати вантажі гуманітарними. Наприклад, волонтерській організації "Самооборона Львівщини" сказали, що визнають їхні вантажі гуманітарними, якщо вони подадуть звіт. Вони це зробили, їм сказали: "Не такий". Тобто фактично процес визнання вантажів гуманітарними керується вручну, а тому містить велику корупційну складову".

Громадські активісти запропонували розробити форму звітності та порядок її складання; створити робочу групу для обговорення форми, створення програмного забезпечення для подання звітності в електронному вигляді; організації проведення переговорів з розробниками ПЗ для податкової. Однак відгуку у членів робочої групи при Мінсоцполітики це не знайшло.

За результатами моніторингу, проведеного представниками громадської ради при Мінсоцполітики, громадські активісти склали колективне звернення до віце-прем'єр-міністра П. Розенка - з метою звернути увагу на зловживання і надалі їх усунути.

Document
Zoom