UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Україні необхідно запустити інститут доброчесного інформаторства — експерт

Державі теж вигідно фінансово залучати громадян до боротьби з корупцією, адже воно щорічно несе тільки прямих корупційних збитків на сотні мільярдів гривень.

Вочевидь, для того, щоб наші громадяни активно долучилися до боротьби з корупцією ОСОБИСТО, їм має стати ВИГІДНО боротися з корупцією. Треба, щоб корупція та корупціонери із "традицій" нашого життя перетворилися на ОБ'ЄКТИ ПОЛЮВАННЯ. Необхідно, щоб в Україні почав працювати інститут доброчесного інформаторства. Як це є, наприклад, у США, де за надання інформації про вчинення певною особою корупційного злочину можна отримати від ФБР винагороду до 25 тис. дол. США. В Казахстані також стимулюють доброчесних інформаторів, але винагорода там скромніша - еквівалент приблизно 500 доларів США. Хоч як це дивно, лише кожна п'ята країна ЄС захищає інформаторів, і тільки НЕАНОНІМНИХ (за винятком Італії). До речі, в Україні інститут доброчесного інформаторства ("викривача") на законодавчому рівні ІСНУЄ - в Законі "Про запобігання корупції".

Про це у своїй статті для DT.UA пише Олександр Чебаненко, експерт Українського інституту майбутнього. На його думку, треба зробити цю норму діючою.

"Державі теж ВИГІДНО фінансово залучати громадян до боротьби з корупцією, адже вона щорічно зазнає тільки прямих корупційних збитків на сотні мільярдів гривень. Тому рівень винагороди інформаторів має бути досить високим. Максимальна винагорода, в ідеалі - певні відсотки від конфіскованого майна корупціонера, має виплачуватися доброчесному інформатору, коли на доказах, отриманих завдяки йому, будується антикорупційна справа, аж до вироку суду, - зазначає експерт. - За передачу змістовного достовірного НЕАНОНІМНОГО повідомлення про ознаки корупційного злочину винагорода має бути у фіксованому розмірі. Неанонімне повідомлення зовсім не означатиме, що особа інформатора не буде засекречена. У разі ж АНОНІМНОГО повідомлення про корупцію воно не оплачується і підлягатиме розгляду, якщо є змістовним, достовірним, а його можна перевірити".

Детальніше про активізацію боротьби з корупцією читайте у статті Олександра Чебаненка "Тактика "тисячі порізів" проти української корупції" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".