UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Україні, попри війну, знижується запит на «сильну руку» – опитування

Підтримка демократії у суспільстві зараз вища, ніж після Революції Гідності.

В українському суспільстві з початку повномасштабної війни з Росією запит на демократію та її пріоритетність зріс значно більше, аніж на «сильну руку», свідчить нове опитування фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва, проведене спільно із Центром Разумкова.

Для 64% респондентів демократія є найбільш бажаним типом державного устрою для України, 14% опитаних вважають, що за певних обставин автократія може бути кращою, і лише 13% не хвилює тип режиму.

Такі показники підтримки демократії найвищі за багато років спостережень, пояснюють соціологи. До 2014 року пріоритетність демократії підтримували менше 50% респондентів, після Революції Гідності – до 54%,

Демократичні ініціативи

Соціологи фіксують незначне зростання запиту на сильних лідерів – 58% опитаних українців вважають, що кілька сильних лідерів можуть зробити для країни більше, ніж усі закони та дискусії. До початку повномасштабної війни цей показник не перевищував 55%.

Проте таке зростання є суттєво меншим, аніж збільшення підтримки демократії. Найвищі показники підтримки «сильної руки» були зафіксовані ще наприкінці 2000-х і становили близько 75%.

Українське суспільство залишається розділеним в умовній дихотомії «свободи» і «достатку»: 31% респондентів в обмін на власний добробут готові поступитися державі часткою своїх прав і свобод, 47% – заради особистої свободи та гарантій дотримання громадянських прав готові терпіти певні матеріальні труднощі, ще 22% не визначились з відповіддю.

«Попри таку розділеність, певна динаміка спостерігається. Суттєво скоротилась частка тих, які вагаються з відповіддю, зараз можна судити про те, що частина людей визначились зі своїми преференціями», - коментують соціологи.

Демократичні ініціативи

Читайте також: Справа Корбана. Як не стати Росією

Опитування проводилося з 5 по 12 серпня методом face-to-face в 112 населених пунктах у різних регіонах України за стратифікованою багатоступеневою  вибіркою. У Запорізькій, Миколаївській і Харківській областях – лише на підконтрольних уряду територіях, де не ведуться бої.

Структура вибіркової сукупності відтворює демографічну структуру дорослого населення територій, на яких проводилося опитування, станом на початок 2022 року (за віком, статтю, типом поселення).    

Опитано 2024 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%. Додаткові систематичні відхилення вибірки можуть бути зумовлені наслідками російської агресії, зокрема, вимушеною евакуацією мільйонів громадян.