За майже два роки війни, яку розпочала Росія проти України, 589 церков УПЦ МП перейшли до Православної церкви України. Найбільше релігійних установ розірвали зв’язок з Москвою на Київщині (138), Хмельниччині (125) та Вінниччині (67). Опендатабот дослідив Єдиний державний реєстр та підготував свій перелік релігійних установ, керованих з РФ.
Найбільше церков, пов’язаних з країною-агресором, зафіксовано на Донеччині — 683. Значна кількість релігійних установ УПЦ МП також залишилась на Вінниччині — 534, Дніпропетровщині – 527, Хмельниччині — 506.
Наразі понад 8000 церков УПЦ МП продовжують працювати в країні. Майже всі вони не вказали приналежність до патріархату країни-агресора у своїй назві.
Лише 59 релігійних установ примусово отримали назви, що показують зв’язок з РФ у Єдиному державному реєстрі. Варто зазначити, що всі ці перейменування відбувалися протягом першого року повномасштабного вторгнення. У 2023 році жодна з релігійних установ не отримала такої назви.
Нагадаємо, напередодні повномасштабного вторгнення РФ в Україні набрали чинності зміни до закону "Про свободу совісті та релігійні організації". Згідно з новими правилами, церкви та релігійні установи мали змінити свою назву в Єдиному державному реєстрі так, аби було зрозуміло, що організація належить до Московського патріархату. У протилежному випадку такі зміни вносяться примусово — й організація отримує примітку в ЄДР до своєї офіційної назви "Релігійна організація не вказала приналежність до Російської православної церкви (Московського патріархату)".
19 жовтня Верховна Рада у першому читанні підтримала законопроєкт про заборону діяльності релігійних організацій, пов’язаних з державою-агресором (№8371).
Що довше затягується боротьба української влади з УПЦ МП, то менше в України шансів позбутися церковного зв’язку з Москвою. УПЦ МП, яку Москва ліквідує на окупованих територіях, на території України виявляється "цінним ресурсом", здатним не лише підірвати Україну, а й навіть "хакнути" політичну систему США. Із "українським церковним чинником" в американській політиці розбирається Катерина Щоткіна в статті "УПЦ МП іде на вибори. У США" на сайті ZN.UA.