Системних порушень виборчого законодавства чи конфліктів, які б дестабілізували голосування чи суттєво вплинули на результати виборів, не зафіксовано. Про це заявили спостерігачі Громадянської мережі "ОПОРА", повідомляється на сайті організації. Але все одно спостерігалися часті порушення процедури, що справили негативний ефект на перебіг виборчого процесу 21 липня.
"Нами, зокрема, було зафіксовано на 10% виборчих дільниць факти видачі виборчих бюлетенів особам без належних на те підстав. Загалом задокументовано таких 139 випадків. Подекуди це мало ознаки досить комедійної ситуації, коли бюлетені видавали за пенсійним посвідченням, закордонним паспортом або ксерокопією паспорта. Очевидно, що найбільш типовою проблемою це є для малих населених пунктів і регіонів, де, на думку членів виборчих комісій, які особисто знають виборців, не потрібно надавати документ, що підтверджує особу", - зазначила голова правління "ОПОРИ" Ольга Айвазовська.
При цьому, за її словами, спостерігалося зменшення кількості фотографування бюлетенів, як це було під час президентських виборів (з 4% до 0,8% дільниць).
Серед найбільш частих порушень 21 липня також зафіксовано розголошення таємниці голосування або недотримання вимог щодо встановлення кабінок і облаштування місць для голосування.
Вказується, що спостерігачі повідомляли про відсутність повторюваних спроб вкидання бюлетенів пачками у скриньки або винесення бюлетенів за межі виборчої дільниці. Однак було зафіксовано факт вкидання бюлетенів у скриньку для голосування на дільничній виборчій комісії №140750 у виборчому окрузі № 50 у Мирнограді Донецької області. Спланованих і системних дій, які могли свідчити про спроби підкупу виборців на дільницях, не було.
Також "ОПОРА" зафіксувала у 59 випадках порушення порядку підрахунку голосів. У семи випадках попри закінчення підрахунку комісія відмовила у невідкладній видачі копій протоколів спостерігачам. В 11 випадках спостерігалися ознаки підробки або маніпуляції з документами. Типовим порушенням було зазначення в протоколі дати наступного дня - 22 липня, на ВД 461520 округу №125 (Львівська область) підписи на протоколах були внесені під час голосування.
За даними спостерігачів, також траплялися випадки прямої протидії фіксації порушень з боку комісій, обмеження у спостереженні, загрози безпеці спостерігача. Присутність сторонніх осіб зафіксували у 23 випадках (в більшості випадків йшлося про представників Нацполіції, ДСНС, голів сільради, місцевих депутати).
Зокрема, у шести випадках виборцям протиправно не дали проголосувати (тричі підставою відмови була відсутність у виборця витягу про місце реєстрації до ID картки).
Фіксувалися й пов'язані з агітацією на дільниці випадки. Так, виборці приходили в одязі з брендом партії, біля виборчих дільниць була розміщена друкована агітація, кандидат спілкувався з виборцями на дільниці, член комісії агітував голосувати проти всіх перед приміщенням для голосування.
З неділі 20:00 спостерігачі вже розпочали спостереження за перебігом встановлення підсумків голосування. Було виявлено декілька проблемних окружкомів : ОВК 199 (Черкаська область) – масове переписування протоколів, ухилення від роботи членів комісії в ОВК 94 (Київська область), ОВК 116 – прийняття рішень в умовах відсутності кворуму, ОВК 181 (Харківська область) – невідомі особи біля приміщення комісії, ОВК 59 (Донецька область) – припинення приймання документації до 12:00 внаслідок чого утворилися черги.
ЦВК опрацювала вже понад 50% протоколів. Згідно з результатами, партія "Слуга народу" набирає 42,44% голосів. На другому місці "Опозиційна платформа – За життя", за яку проголосували 12,87% виборців. У трійку лідерів також потрапила "Європейська солідарність" з результатом 8,65%. За партію "Батьківщина" проголосували 8,02% українців. Політсила "Голос" отримала 6,39% голосів.
Нагадаємо, в Україні відбулися дострокові вибори у Верховну Раду. Центральна виборча комісія повинна оголосити результати голосування протягом 15 днів з дня волевиявлення, тобто не пізніше 5 серпня. До 10 серпня підсумки виборів оголосять офіційно.
Згідно з Конституцією, новообрана Верховна Рада повинна зібратися на своє перше засідання протягом 30 днів з моменту оприлюднення результатів виборів. Останній можливий день, коли повинен зібратися на засідання новий парламент – 9 вересня 2019 року.
Слідкуйте за перебігом подій у спецтемі "Дострокові вибори до Верховної Ради".