Громадянська мережа "ОПОРА" заявила про те, що практика політично вмотивованої ротації членів Центральної виборчої комісії порушує міжнародні стандарти у сфері адміністрування виборів та суперечить положенням національного законодавства щодо семирічного терміну повноважень членів ЦВК. Про це йдеться на сайті мережі.
У зв'язку із ухваленням Верховною Радою рішення щодо розпуску ЦВК, "ОПОРА" вимагає від президента, парламенту, фракцій та груп депутатів: забезпечити прозорий та інклюзивний процес подання президенту та врахування у поданні пропозицій кандидатів від фракцій та груп; гарантувати врахування пропозицій усіх без винятку фракцій та груп у новому складі ЦВК на засадах абсолютної або пропорційної рівності; публічно взяти зобов'язання щодо вдосконалення законодавства про ЦВК, зокрема в частині призначення та припинення повноважень.
Зазначається також, що необхідно скасувати положення закону про можливість дострокового припинення повноважень усього складу ЦВК, забезпечити належну деталізацію консультацій між президентом та парламентом щодо кандидатур на посади членів, гарантувати на законодавчому рівні врахування пропозицій усіх фракцій та груп. Важливо врегулювати особливості припинення повноважень членів комісії у разі завершення терміну їхніх повноважень.
В організації зауважують, що у разі подальшої бездіяльності парламенту та президента щодо удосконалення законодавства про ЦВК, можуть статися нові політичні відставки її членів. Це неприпустимо з точки зору дотримання справжньої незалежності Центрвиборчкому, заявили в "ОПОРІ".
Напередодні голосування "ОПОРА" заявляла про відсутність переконливих підстав для застосування президентом та парламентом статті 31-1 закону "Про Центральну виборчу комісію", яка передбачає можливість дострокового припинення повноважень усього складу ЦВК. Вказувалося, що претензії до діяльності комісії не містять безпосередніх доказів порушення попереднім складом ЦВК виборчих прав українців.
Верховна Рада 13 вересня ухвалила постанову за поданням президента Володимира Зеленського "Про дострокове припинення повноважень всього складу Центральної виборчої комісії".
Фракція президентської партії "Слуга народу" вже має список із 35 потенційних кандидатів на посади членів Центральної виборчої комісії.
У вересні 2018 року Верховна Рада внесла зміни до законодавства, збільшивши кількісний склад Центральної виборчої комісії з 15 до 17 членів. Після цього парламент призначив 14 нових членів ЦВК, які мали працювати до 2025 року. Всі фракції та групи Верховної Ради VIII скликання делегували своїх представників, за винятком "Опозиційного блоку". До звільнення ЦВК складалась із 16 членів, одне місце залишалося вакантним.