Формально статус євроатлантичних прагнень України в документах не закріплено, але вона визнана однією з країн, яка бажає стати частиною НАТО, заявив журналістам очільник Місії України при НАТО Вадим Пристайко, передає "Укрінформ".
"Формально такий статус ніде в офіційних документах Альянсу не закріплено. Але, що сталося - Україна була визнана однією з тих країн, яка хоче приєднатися до НАТО", - заявив димпломат.
"Можна використовувати слово "кандидатство", але такої формальної фрази в документах НАТО не існує", - пояснив Пристайко.
Він також зазначив, що статус країни-аспіранта в НАТО для України не передбачає особливих вимог, але Київ не збирається зупинятися на досягнутому.
"Нічого окремого, спеціального від нас не вимагається, але ми не збираємося зупинятися на статусі, умовно кажучи, країни-кандидата, ми продовжуємо працювати. Єдиним формальним механізмом (щодо вступу в Альянс, - ред.) є План дій щодо членства в НАТО. Його ми будемо просити окремо", - сказав Пристайко агентству "Інтерфакс-Україна".
Відповідаючи на питання про те, коли офіційно може бути оголошено таке прохання, дипломат відповів: "У цьому році виповнюється 10 років, коли ми офіційно попросили про це. У Бухаресті було ухвалено рішення, що Україна з часом стане членом Альянсу, але для цього потрібно буде виконати ПДЧ та інше. Але до цього часу ми за 10 років не отримали запрошення".
Пристайко також зазначив, що за президентства Віктора Януковича курс на членство в НАТО було переглянуто, зокрема, він нагадав про закон щодо позаблокового статусу.
Однак дипломат підкреслив, що Україна стане членом НАТО тоді, коли буде готова, і коли Альянс буде готовий її прийняти.
У свою чергу президент Петро Порошенко також назвав наступною метою Києва отримання Плану дій щодо членства (ПДЧ) в Альянсі.
"Наша наступна амбіція – план дій щодо членства для України. Саме цьому було присвячено мій лист Єнсу Столтенбергу в лютому 2018 року, де з посиланням на статтю 10 Договору про заснування НАТО мною було офіційно зафіксовано прагнення України стати членом Альянсу", - написав президент на своїй сторінці в Facebook.
Раніше повідомлялося, що Північноатлантичний Альянс визнав статус країни-аспіранта для України. Таким чином, НАТО офіційно визнав прагнення України отримати повноцінне членство в Альянсі. Зазначалося, що своє прагнення (aspirations) до членства в НАТО задекларували також Боснія і Герцеговина, Грузія та Македонія.