UA / RU
Підтримати ZN.ua

В ОБСЄ скептично ставляться до громадської ради при ВККС, яка оцінювала кандидатів у Верховний суд

В організації дійшли до висновку, що повноваження ОСД виходять за межі повноважень суто дорадчого органу.

Бюро з питань демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ (БДІПЛ) рекомендує переглянути положення про створення Громадської ради доброчесності при ВККС, яка здійснює оцінювання кандидатів на посади суддів нового Верховного суду.

Про це у своїй статті для DT.UA пише національний радник з юридичних питань координатора проектів ОБСЄ в Україні Олександр Водянніков. За його словами, європейські колеги скептично ставляться до ОСД як до інституту, вважаючи, що цей орган не відповідає європейським стандартам.

"Цього тижня Бюро з питань демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ (БДІПЛ) надіслало Вищому адміністративному суду й ВККС свій висновок щодо Закону України "Про судоустрій і статус суддів", де наполегливо рекомендує переглянути положення про створення ГРД і зважити доцільність використання інших способів залучення представників громадянського суспільства до процесу оцінювання суддів або ж істотно реформувати Громадську раду", – йдеться в статті.

Висновки бюро базуються на тому, що повноваження ОСД виходять за межі повноважень суто дорадчого органу і дозволяють йому суттєво впливати на результати оцінювання фактично накладенням вето на позитивну оцінку певного судді з боку ВККС. Це означає, що процедура оцінювання вже не повністю належить до компетенції органу суддівського самоврядування.

Водянніков, при цьому, вказує, що ОСД дійсно є унікальним інститутом, аналогів якому в світі немає.

"ГРД - це голос громадськості у процесі добору суддів. Її основною функцією є збирання, перевірка й аналіз інформації щодо суддів і кандидатів на посаду судді на предмет того, чи сприйме суспільство конкретного кандидата, в разі його призначення, як достойного Верховного суду суддю", – зазначає він.

Автор підкреслює, що в ході нинішнього конкурсу ОСД виконав титанічну роботу, вивчивши усіх кандидатів, які пройшли перший етап конкурсу, а це 382 особи.

Читайте також: Суд наклав арешт на майно глави Окружного адмінсуду Вовка

Детальніше про особливості конкурсу в новий Верховний суд читайте у статті Олександра Водяннікова "Парадокс кота Шредінгера" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".