UA / RU
Підтримати ZN.ua

В апеляційних судах України критичний брак кадрів, але вихід з кризи триватиме близько двох років – Козьяков

Близько півроку знадобиться лише на формування нового складу кваліфікаційної комісії суддів.

Критично важливою для судової системи України є проблема браку суддів в апеляційних судах – у деяких з них залишилося не більше 30% штатного складу. Що потрібно зробити для виходу з кризи, голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів у 2014-2019 роках Сергій Козьяков пояснює в статті «Кадрова криза в судах. Статистика, причини, прогноз».

«Для вирішення цієї проблеми попередній склад ВККС ще 09.08.2019 оголосив конкурс, метою якого було заповнення 346 вакантних посад в апеляційних судах усіх юрисдикцій. Понад 2200 кандидатів з усієї країни (судді, адвокати, юристи, науковці) подали заяви для участі в конкурсі», - розповідає автор. Однак через відставку комісія попереднього складу не змогла навіть почати змістовну частину конкурсу.

Терміни проведення цього конкурсу можна спрогнозувати на основі досвіду, отриманого ВККС в інших конкурсах, і з огляду на те, що ті самі процедури будуть використані новим складом комісії, зазначає Сергій Козьяков.

Кваліфкомісія попереднього складу провела три конкурси: перший і другий конкурси до Верховного суду, конкурси до Вищого антикорупційного суду і Апеляційної палати ВАКС.

Робота комісії з проведення першого конкурсу до нового Верховного суду тривала близько восьми місяців. До цього треба додати передбачену Конституцією і законом процедуру остаточного прийняття рішення Вищою радою правосуддя (ВРП), а також видання указу президентом, і складання присяги кандидатами, які до конкурсу не були суддями – додатково близько 3-4 місяців.

«З огляду на особливості процедури проведення конкурсів, можна сміливо стверджувати, що ВККС під час такого конкурсу практично не зможе займатися іншими процедурами, крім зовсім простих (наприклад, відрядження суддів до проблемних судів). Тож очевидно, що на заповнення вакансій в апеляційних судах знадобиться щонайменше 12-14 місяців », - пише Сергій Козьяков.

І це за умови оперативного створення ВККС, на що знадобиться від трьох до шести місяців. Тому остаточно розблокувати апеляційні суди вдасться, ймовірно, у першій половині 2023 року.

Під час і після проведення першого конкурсу до нового Верховного суду було подано 49 позовних заяв. Жодна із суперечок не призвела до зупинки конкурсу або його скасування.

Читайте також: Козьяков називає два сценарії розвитку ситуації із відбором кадрів для українських судів

Докладніше про причини кадрової кризи в судах України та шляхи виходу із ситуації, що склалася, читайте в статті Сергія Козьякова «Кадрова криза в судах. Статистика, причини, прогноз».