Києвом ходить жарт: "Протягом багатьох років ми голосували за серйозних людей, і все, що ми отримали, це фарс. Так чому б не проголосувати за коміка і подивитися, що вийде", пише Балаш Ярабік для журналу Politico.
Автор зазначає, що українці глибоко двозначні у зв'язку з майбутніми президентськими виборами 31 березня. Близько п'ятої частини виборців не визначилися. Багато втратили ту невелику довіру, яку вони надавали уряду. Ця широко поширена атмосфера невдоволення створила можливість для коміка Володимира Зеленського.
Російськомовний з Кривого рогу, Зеленський виглядає готовим до збору голосів серед тих, хто розчарований у статусі-кво України і сумнівається в можливості вирішення проблеми корупції за більш традиційних кандидатів. Два опитування, опубліковані минулого тижня, показали, що він випереджає своїх суперників.
Бізнесмен, який зробив себе сам, пише Ярабік, розглядається як той, хто відрізняється від еліти, яка домінувала в українській політиці з моменту здобуття нею незалежності в 1991 році. Він зірка сатиричного телешоу "Слуга народу", в якому він грає сільського вчителя, який в кінцевому підсумку стає обраним президентом України після того, як антикорупційне відео стало вірусним.
Оголосивши про своє висунення в переддень Нового року, Зеленський, схоже, має намір повторити свій виступ - на цей раз в реальному житті. Автор пише, що Зеленський краудфандив свою виборчу кампанію і цей крок допоміг йому отримати безкоштовний ефірний час і підвищити свій профіль у соціальних мережах. Для виборців по всій країні - але особливо на південному сході України, яка найбільше постраждала від триваючої війни з підтримуваними Росією бойовиками - голосування за Зеленського розглядається, як спосіб насолити корумпованому істеблішменту країни. Незважаючи на всі свої недоліки і особливості, у Зеленського є шанс стати президентом.
В українців є багато причин хотіти протестного голосування. Країна зараз вважається найбіднішою в Європі, і, незважаючи на прогрес у давно назрілих реформах в ключових секторах економіки , як і раніше, домінують олігархи. Корупція на високому рівні залишається безкарною, а триваюча війна в Донбасі виснажує ресурси і викликає почуття розчарування. Через п'ять років після Революції Гідності, під час якої втік президент Віктор Янукович, 70% українців вважають, що країна рухається в неправильному напрямку.
Це не означає, що шлях до влади у Зеленського не буде більш складним, ніж у персонажа, якого він грає по телевізору. За опитуваннями майже 20% набирає Юлія Тимошенко, колишній прем'єр-міністр.
Відома як "газова принцеса" за свою роль у тіньових корупційних схемах ще в 1990-х роках, Тимошенко, можливо, не дуже привабливий кандидат. Але це не означає, що вона не може перемогти. Дійсно, оскільки в першому турі жоден з кандидатів не переможе, майже напевно вона зможе отримати місце на другому турі, запланованованому на 21 квітня.
64% українців кажуть, що не голосуватимуть за Тимошенко – це відображає її катастрофічну репутацію в уряді і триваючу кампанію, що пов'язує її з російським президентом Володимиром Путіним. Але вона також ефективний популіст, здатний розпалити протидію урядової програми жорсткої економії.
Її партія "Батьківщина" є єдиною загальнонаціональною політичною структурою, яка може ефективно конкурувати з тим, що люди ввічливо називають "адміністративним ресурсом" чинного президента Петра Порошенка: підкуп голосів, проплачені новини та інші грубі фальсифікації на виборах є частиною української політики.
Порошенко теж не можна списувати з рахунків. Хоча близько 77% виборців заявили, що не голосуватимуть за нього, його зусилля з мобілізації патріотичних виборців з використанням погрози російської агресії, про яку українцям нагадали в грудні, після конфлікту з Москвою в Керченській протоці - все ще може переконати виборців підтримати його. Нещодавнє відділення Української Православної Церкви від контролю Москви також може підвищити його шанси.
У Зеленського, на відміну від двох його найвидатніших супротивників, відсутня регіональна партійна структура для мобілізації виборців та участі у місцевих виборчих комісіях, які підраховують голоси. Його зв'язок з олігархом Ігорем Коломойським також є серйозною уразливістю. Коломойський, якому належить популярний телеканал "1+1", який транслює шоу Зеленського і, за чутками, підтримує його, залучений у судовий спір з урядом з приводу його можливого поганого керівництва "Приватбанком", найбільшим банком країни. Банк був націоналізований в 2016 році, обійшовшись платникам податків у більш ніж 5 мільярдів доларів.
Сам Зеленський також викритий у корупції. Журналісти-розслідувачі нещодавно виявили докази того, що його виробнича компанія "Квартал 95" заробляє гроші в Росії через кіпрську компанію, що суперечить його твердженням про те, що він закрив свої комерційні підприємства в Росії.
Останні опитування показують, що Зеленський єдиний кандидат з хорошими шансами перемогти Тимошенко у другому турі голосування у квітні, коли очікується, що виборці, які підтримали Порошенка, виступлять проти "газової принцеси" і підтримають коміка. Єдиний інший кандидат, який знаходиться близько, - це колишній міністр оборони Анатолій Гриценко, який намагається об'єднати демократичну опозицію, але за досить нудної кампанії йому буде складніше пройти у другий тур, пише автор.
Результат виборів в Україні все ще неможливо передбачити, але безперечно те, що кампанія не буде чистою. Порошенко та інші, напевно, вдадуться до тролів, ботів і брудних хитрощів, щоб поліпшити свій імідж у ЗМІ та атакувати супротивників.
Це буде боляче. Але є також хороший шанс, що неминуче гнітюче злиття може принести користь Зеленському, якого багато хто в країні все ще вважають політичним протестом.
Він сподівався висунути себе в якості мирного кандидата - обіцянки припинити війну в Донбасі, така ж обіцянка п'ять років тому допомогла Порошенку врешті-решт перемогти на виборах. Але його реальна привабливість може бути ще більш простою: обіцянка кінця політики як зазвичай.
Звичайно, чи запропонує він справжній контроль - це історія для іншого дня, резюмує автор.
3 лютого Центральна виборча комісія завершила прийом заяв громадян, охочих балотуватися в президенти на виборах 31 березня. Крім вже зареєстрованих 30 кандидатів з 31 грудня по 3 лютого подали документи 89 осіб, 24 з яких відмовили в реєстрації.
Детальніше про майбутні вибори президента і електоральну поведінку українців читайте в матеріалі Сергія Рахманіна "Отрута від усього" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".