Визнання Конституційним судом Польщі неконституційною "української" частини поправок до закону про польський Інститут національної пам'яті можуть викликати і нові очікування в українсько-польських відносинах та знову відкриває можливість для діалогу між двома країнами, пише у свої статті для DT.UA політолог-міжнародник Олександр Шевченко.
"Однак нове емоційне тло й нова атмосфера в польсько-українських відносинах можуть викликати і нові очікування, зокрема від української сторони", - пише автор.
Експерт зазначає, що прикладом таких очікувань є висновок польського видання Rzeczpospolita, яке писало, що рішення суду означає, що Польща зробила приязний жест, метою якого є поліпшення відносин з Україною і зараз час на жест із боку Києва.
"Конкретизує можливий жест у відповідь від Києва польський історик Лукаш Адамський, який 17 січня, в день оголошення рішення Конституційного суду, написав у Twitter, що після цього рішення Україна мусить скасувати мораторій на проведення ексгумацій", - додає Шевченко.
Посол України в Польщі Андрій Дещиця в коментарі DT.UA сказав, що до теми ексгумації треба поставитися, перш за все, з людського погляду й не варто використовувати її як карту в переговорах.
"Як посол, як людина і як християнин вважаю, що ми не повинні грати на людських почуттях. Ми повинні по-людськи поставитися до справи поховань і віддання шани тим людям, які загинули. Ми можемо сперечатися про те, який має бути напис на пам'ятнику. Ми можемо сперечатися про те, де пам'ятники мають бути, яку форму вони можуть мати. Але гідне поховання людей - це є наш християнський обов'язок. І українців, і поляків. Бо багато загиблих були поховані не у відповідний спосіб. Тому ми не повинні використовувати цю карту для того, щоб вести переговори. Очевидно, що і по польській стороні, і по українській є багато питань, які потребують вирішення щодо увіковічення пам'яті і охорони місць пам'яті. І тому нам потрібно вести діалог і конструктивно співпрацювати", - сказав Дещиця.
"Головне, що дає рішення Конституційного суду, - воно знову відкриває можливість для діалогу між двома країнами. Воно розрубує гордіїв вузол, котрий заблокував увесь минулий рік для польсько-українського співробітництва. І головне завдання української дипломатії зараз - розумно скористатися можливістю й вирішити одразу кілька важливих проблем у двосторонніх відносинах. Адже слід пам'ятати, що в сучасному світі не лише без вільної України немає вільної Польщі, а й навпаки", - підсумовує експерт та підкреслює, що наші двосторонні чвари вигідні лише нашому спільному північно-східному сусідові.
Детальніше про те, що змінює рішення Конституційного суду Польщі у польсько-українських відносинах читайте у статті Олександра Шевченка "Розрубати гордіїв вузол" у тижневику "Дзеркало тижня. України".