UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна розробила план врегулювання проблем у відносинах із Угорщиною

МЗС підготував низку кроків для зняття напруженості у відносинах з Угорщиною.

Українська сторона зацікавлена в конструктивному врегулювання проблемних питань з Угорщиною і сподівається, що переговори за участю міністрів закордонних справ та освіти двох країн, а також представників угорської громади Закарпаття будуть успішними. Їх результати планують закріпити підписанням декларації за підсумками зустрічі для підтвердження всіх двосторонніх документів, повідомила речник Міністерства закордонних справ України Мар'яна Беца.

"Українська сторона була і залишається зацікавленою у конструктивному врегулювання проблемних питань з Угорщиною і розблокування Будапештом діалогу України з НАТО та взаємодії на міжнародній арені. Ми розраховуємо, що переговори за участю міністрів закордонних справ та освіти двох країн, а також представників угорської громади України, заплановані на 22 червня на Закарпатті будуть успішними", - повідомила Беца.

За її словами, українська сторона запропонувала угорській підписати декларацію на рівні міністрів освіти за підсумками зустрічі 22 червня, щоб додатково підтвердити готовність до взаємодії під час імплементації закону "Про освіту". Також Беца нагадала, що український уряд ухвалив і передав до Верховної Ради пропозиції про продовження перехідного періоду імплементації ст. 7 закону україни "Про освіту" до 2023 року.

Речник МЗС уточнила, що українська сторона також запропонувала представникам угорської меншини приєднатися до робочих груп по розробці нормативних документів з імплементації закону "Про освіту", зокрема закону України "Про загальну середню освіту", стандарти освіти, освітніх програм.

Крім того, Україна запропонувала підготувати новий протокол про співробітництво у сфері освіти і науки між Міністерством освіти і науки України та Міністерством людських ресурсів Угорщини на 2019-2022 роки, в якому були б деталізовані питання навчання і вивчення угорської мови в закладах середньої освіти в місцях компактного проживання угорської національної меншини в Україні.

"Ми розраховуємо, що всі ці кроки дозволять зняти напругу в українсько-угорських відносинах, розблокувати саміт Україна-НАТО і відновити конструктивну взаємодію з усіх питань", - підсумувала Беца.

Нагадаємо, 12 червня віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе повідомила, що Угорщина продовжує блокувати проведення засідання комісії Україна-НАТО на найвищому рівні глав держав і урядів. Українська сторона продовжує працювати над розблокуванням комісії.

Як пише у статті для DT.UA оглядач відділу міжнародної політики Володимир Кравченко, україно-угорський конфлікт через "мовну статтю" закону про освіту стає вже не лише проблемою двосторонніх відносин Києва та Будапешта. Непримиренна позиція Угорщини, яка активно користується правом вето, почала дратувати членів НАТО. Проведення комісії Україна-НАТО на міністерському та президентському рівнях важливе не лише для України, але й для країн альянсу.

Детальніше про українсько-угорський конфлікт і перспективи його врегулювання читайте у матеріалі Володимира Кравченка "За півкроку до червоної риски" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".