UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна повідомила членам НАТО, ЄС, G7 і РБ ООН про російську атаку на Азові

Україна розраховує на рішучу реакцію міжнародного співтовариства, включаючи посилення санкцій проти Росії.

Президент України Петро Порошенко доручив Міністерству закордонних справ проінформувати країни "Великої сімки" і держави члени Ради Безпеки ООН про атаку росіян на українську корабельну групу і захоплення суден ВМС ЗСУ, повідомили в прес-службі глави держави ввечері в неділю, 25 листопада.

На Банковій додали, що Україна разом з групою держав ЄС, США, Канадою та іншими партнерами розробила проект резолюції ООН про мілітаризацію Росією Азовського моря й окупованого Криму, котру буде розглянуто Генеральною Асамблеєю ООН в грудні.

В АП також повідомили, що президент України Петро Порошенко перебуває в постійному контакті з лідерами Європейського Союзу і НАТО, інформуючи їх про ситуацію на Азові.

"Розглядаємо останні дії Російської Федерації проти кораблів ВМС України як акт агресії, спрямований на цілеспрямовану ескалацію Росією ситуації в акваторії Азовського моря і Керченської протоки", - заявили в Адміністрації президента. Підкресливши, що Україна розраховує на рішучу реакцію міжнародного співтовариства, включаючи посилення санкцій проти Росії.

Крім того, Україна звернулася до США за допомогою і підтримкою в зв'язку з агресивними діями РФ.

"Негайно звернулися до американських партнерів із закликом про рішучу підтримку України і чіткий сигнал з боку США агресору. Були певнені у пильній увазі до розвитку ситуації і підготовці реакції з метою недопущення подальшої ескалації", - повідомив посол України в США Валерій Чалий на своїй сторінці в Facebook.

Він зазначив, що Київ розраховує на підтримку Вашингтона, а також вказав небезпеку для держав регіону, яка виходить від РФ.

"Дії РФ в Чорному і Азовському морях не лише порушують міжнародно-правові норми, але й несуть в собі загрозу повномасштабного військового конфлікту і безпеці держав Чорноморського регіону", - підкреслив дипломат.

Як повідомлялося, 25 листопада російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських Збройних сил України. Всі три судна в результаті обстрілу росіянами втратили хід. Поранення отримали шість українських моряків.

Перед цим російський корабель протаранив рейдовий буксир "Яни Капу" ВМС ЗСУ, який у супроводі бронекатерів "Бердянськ" і "Нікополь" прямував з Одеси до Маріуполя.

Керченську протоку росіяни заблокували танкером з відключеною системою автоматичної ідентифікаційної.

Україна ініціювала екстрене засідання Ради Безпеки ООН у зв'язку з ситуацією в Азовському і Чорному морях, а президент Петро Порошенко скликав військовий кабінет. Рада національної безпеки й оборони має намір розглянути можливість введення воєнного стану.

Командування Військово-морських сил Збройних сил України підкреслює той факт, що про перехід повідомлялося заздалегідь, відповідно до норм міжнародного права щодо забезпечення безпеки судноплавства. У свою чергу в ФСБ Росії стверджують, що ніяких повідомлень не отримували, і пояснюють агресію нібито "захистом державного кордону".

Екс-міністр оборони Анатолій Гриценко вказав на необхідність скликання президентом екстреного засідання РНБО у зв'язку із загостренням ситуації в Азовському морі і Керченській протоці.