UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна наполягає на допуску омбудсмена до всіх українських в'язнів Кремля - Геращенко

Російська сторона проігнорувала домовленості на вищому рівні та відмовилася пустити омбудсмена до Сенцова, Карпюка і Клиха.

Українська сторона наполягає на допуску до політв'язнів Кремля омбудсмена Людмили Денисової і представників Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКЧХ), повідомила перший заступник спікера Верховної Ради, представник України в Тристоронній контактній групі по Донбасу (ТКГ) Ірина Геращенко.

"Українська сторона наполягає на тому, щоб до всіх заручників були допущені й омбудсмен, і Червоний Хрест", - підкреслила вона під час засідання погоджувальної ради парламенту.

Геращенко нагадала про те, що український омбудсмен Людмила Денисова виїхала до Росії, щоб відвідати незаконно утримуваних там громадян України. Домовленість про взаємне відвідування омбудсменами українців у РФ і росіян в Україні була досягнута під час телефонної розмови президентів обох країн.

"Але ми бачимо, що, незважаючи на високі домовленості, на сьогоднішній день не вдалося ще пані Денисовій здійснити візити ані до Сенцова (голодуючого політв'язня Кремля Олега Сенцова – ред.), ані до громадянина України Клиха (політв'язня Станіслава Клиха – ред.), ані до інших наших заручників", - зазначила політик.

Вона також закликала Верховну Раду ухвалити на цьому тижні в цілому законопроект №5435 про правовий статус осіб, зниклих безвісти. "Сьогодні, на жаль, у нас понад 300 зниклих безвісти", - додала Геращенко.

Нагадаємо, українського омбудсмена вже двічі не допустили до незаконно утримуваних в РФ українців.

15 червня Денисова прибула в Салехард і попрямувала в Лабитнангі, де в колонії №8 утримується Олег Сенцов, однак там їй відмовили у візиті. Крім того, уповноважений з прав людини в РФ Тетяна Москалькова заявила про те, що Денисова знаходиться на території Ямало-Ненецького округу на порушення досягнутих домовленостей. Раніше Денисова заявила про те, що російська влада відтягує її зустріч із голодуючим Сенцовим майже на тиждень.

16 червня Денисова подала заяву на зустріч із Миколою Карпюком, утримуваним у Володимирському централі, але їй відмовили у візиті в якості омбудсмена та приватної особи. Начальник виправної установи послався на відсутність відповідних документів та закінчення строків подання заяви.

9 червня президент України Петро Порошенко доручив Людмилі Денисовій відвідати українських політв'язнів у РФ і анексованому Криму, а також заручників в ОРДЛО. Відвідування омбудсменами ув'язнених в Україні та Росії було узгоджене під час телефонної розмови Порошенка з президентом РФ Володимиром Путіним.

Українського режисера Олега Сенцова разом з активістом Олександром Кольченком затримали співробітники ФСБ навесні 2014 року в окупованому Криму. Їх вивезли в Росію, де Сенцова засудили за сфабрикованим звинуваченням в організації теракту до 20 років колонії суворого режиму. Кольченко отримав 10 років позбавлення волі. Обидва провину не визнали.

26 жовтня минулого року Верховний суд Росії визнав законним вирок, раніше винесений російським правосуддям українським громадянам Миколі Карпюку та Станіславу Клиху, засудженим до 22,5 і 20 років позбавлення волі за нібито участь у війні проти РФ під час Першої чеченської війни.