UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна на референдумі вирішить, чи вступати до НАТО - Порошенко

Це прерогатива виключно українського народу вирішувати, чи приєднуватися Україні до якогось об'єднання, у тому числі військового, як у випадку з НАТО.

Рішення про вступ України в НАТО буде прийматися на всеукраїнському референдумі, нагадав президент України Петро Порошенко.

"Рішення про вступ або невступ до НАТО - це виключно компетенція українського народу... Ми напрацювали критерії, за якими Україна буде відповідати вимогам НАТО. Тільки після їх досягнення український народ на референдумі зможе вирішити, вступати або не вступати в НАТО", - сказав він на спільній з президентом Литви Далею Грібаускайте прес-конференції в Києві в понеділок, 24 листопада.

У свою чергу Даля Грібаускайте зазначила, що НАТО є не тільки військовою організацією, всі її члени пройшли шлях до повної демократії та захисту прав людини, і для отримання членства Україна повинна пройти через глибокий процес реформ.

"Це стосується як вашого членства в ЄС, так і вашого членства в НАТО. Вам потрібно показати дію, виконати багато домашньої роботи всередині країни. Країна, яка буде докладати зусилля і проводити необхідні реформи, - на неї буде поширюватися можливість членства в НАТО. Жодна країна не зможе зупинити заявку на членство і диктувати, який напрямок обрати, особливо ваші сусіди", - сказала вона.

Читайте також: В НАТО схвалили проект резолюції про посилення підтримки України

Створена в Раді п'ятьма партіями парламентська коаліція в підписаній угоді закріпила намір відмовитися від позаблокового статусу і відновити інтеграцію в НАТО в рамках реформи національної безпеки і оборони.

Згідно ст. 1 Конституції України, "Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава". Ст.5 Основного закону говорить, що "Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ". Отже, якщо доведеться ділитися суверенітетом, дозвіл на це має дати народ. Зробити це він може на референдумі.

Якщо б референдум про вступ України в НАТО проводився сьогодні, то, як свідчать соцопитування, половина українців проголосували б за вступ. Переважно підтримують вступ до НАТО жителі Заходу, Півночі і Центру. На Сході приблизно рівну кількість прихильників і противників НАТО, на півдні та Донбасі - більше супротивників.

Проти вступу нашої країни в НАТО виступає від 25% до 19% громадян. Ще стільки ж проігнорували б референдум, 10% - не визначилися зі своїми вподобаннями.

У той же час раніше сам Порошенко визнав, що говорити про вступ України в НАТО поки рано. Причина - сам Альянс поки не готовий прийняти нашу країну.