UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна хоче встановити пункт СММ ОБСЄ в Керчі

Мандат ОБСЄ розповсюджується на всю територію України.

Представник України в Тристоронній контактній групі в Мінську Євген Марчук під час зустрічі в середу, 19 грудня, запропонував встановити пункт спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в місті Керчі в анексованому Росією Криму для запобігання фактів агресії з боку РФ.

"На ТКГ Є. Марчук звернувся до ОБСЄ з пропозицією негайно розпочати постійний моніторинг безпекової ситуації в акваторії Керченської протоки, Азовського і Чорного морів, нагадав, що мандат СММ ОБСЄ розповсюджується на всю територію України, отже, й на Крим, й на ділянки україно-російського кордону. Й запропонував встановити постійний пункт моніторингу СММ ОБСЄ в Керчі", - повідомила в Facebook віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко.

У відповідь, представники російської сторони продемонстрували неготовність до конструктивних кроків та компромісів.

"Росіяни поводилися як завжди. Минулого засідання представник РФ в ТКГ Б. Гризлов, як тільки ми підняли питання Азова і негайного звільнення моряків, вийшов з засідання. Цього разу взагалі не приїхав, бо немає що відповідати на очевидні питання", - зазначила Геращенко.

Нагадаємо, 25 листопада російські спецпризначенці атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, що прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення дістали кілька моряків, у полон потрапили 24 українських військовослужбовці.

Росія на порушення норм міжнародного права не визнає захоплених українців військовополоненими, підконтрольні окупантові "суди" Сімферополя та Керчі на два місяця заарештували їх за обвинуваченням у нібито "незаконному перетині кордону групою осіб". Згодом українських моряків вивезли до Москви, наразі більшість з них тримають у СІЗО "Лефортове".

Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, наголосивши на тому, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включно з державами "Великої сімки".

У зв'язку з ескалацією на Азові, увечері 26 листопада Верховна Рада проголосувала за введення воєнного стану терміном на 30 днів у 10 областях, а також у внутрішніх водах України в акваторії Азовського моря. Закон про введення воєнного стану набув чинності, 28 листопада. На посилений режим несення служби перейшли представники силового блоку: прикордонники, армія, поліція та СБУ.