UA / RU
Підтримати ZN.ua

Українці не хочуть виборів президента і готові продовжити повноваження Зеленського до закінчення війни – дослідження

При цьому виборів не хоче сам президент, політикум і західні партнери, що свідчить про консенсус, який склався в цьому питанні.

Навесні 2024 року спливає передбачений Конституцією термін президентських повноважень Володимира Зеленського і мали б відбутися чергові вибори. Одна, згідно із законом про воєнний стан, поки в країні діє воєнний стан, вибори не можливі. При цьому проти проведення голосування під час війни виступає більшість українців, пише Інна Ведернікова у статті «Із Україною в серці. Чому вибори не розв’яжуть проблем держави, що воює, і який вихід є в президента».

Так, згідно з опитуванням Центру Разумкова, проведеного на прохання ZN.UA, 66,9% респондентів переконані, що потрібно подовжити повноваження чинного президента до закінчення воєнного стану. Думок про те, що варто перервати воєнний стан, провести вибори у березні 2024 року, дотримуються 11% опитаних. Ще 22,1% важко відповісти.

Соціологи також поставили респондентам запитанняЯкщо повноваження чинного президента України через дію воєнного стану будуть продовжені, на який максимальний термін, на Вашу думку, припустимо їх продовжувати? У відповідь на нього 54,4% сказали, що повноваження Зеленського варто продовжити на будь-який термін до закінчення воєнного стану, хоч би скільки він не тривав. Ще 10,5% вважають, що одного року у цьому сенсі цілком було б достатньо. При цьому 6,8% зазначили, що повноваження варто продовжити на два роки, 5,3% – на шість місяців. Ще 6,8% респондентів вважають, що взагалі не можна продовжувати повноваження президента, а 16,7% важко відповісти на це питання.

 «Таким чином, можна констатувати внутрішній консенсус, що склався в країні стосовно виборів. І річ не лише в Конституції, яка прямо вказує проводити наступні парламентські вибори після закінчення воєнного стану, й не лише в законі про воєнний стан», – пише авторка.

Водночас крім суспільства, виборів інтуїтивно не хоче й сам президент. Як зазначила Ведернікова, рейтинг керівної партії «Слуга народу» на нулі — на черзі сам Зеленський, який і далі втримує зовнішню рамку, але не дає собі раду із внутрішніми викликами. Внаслідок цього перемога, до якої президент має намір іти до кінця, може бути зовсім не такою, яку він пообіцяв людям. І це поховає його як політика.

«Тому Банкова максимально блокує будь-які публічні згадки про вибори всередині країни. У результаті виявився паралізованим не лише парламент, який давно мав ухвалити рішення щодо формату повоєнних виборів на рівні закону, а й необхідна планова технічна підготовка до виборів Центральної виборчої комісії (ЦВК). У цьому — великий ризик повоєнних парламентських і президентських виборів, хоч коли їх офіційно оголосять», – пише авторка.

Також противником виборів президента наступного року є й політикум. Про це свідчать відповіді на інформаційний запит ZN.UA лідерів політичних партій і депутатських груп, які можуть у майбутньому претендувати на владу. Зокрема, свою категоричну позицію висловили:

«Європейська солідарність» нічого не відповіла на запит. Однак, це не виключає неодноразово озвученої Петром Порошенком власної публічної позиції — проти виборів. Таку ж позицію має й глава партії «Голос» Олександра Устинова. Позицію керівника фракції СН Давида Арахамії спрогнозувати нескладно.

За словами Ведернікової, чинник упливу міжнародних партнерів у питанні виборів теж надто перебільшений. За інформацією наших джерел, Захід, чудово обізнаний із ситуацією всередині країни, категорично проти виборів.

«Для виборчої кампанії в Україні немає пререквізитів, зокрема неможливо гарантувати безпеку, а також рівні виборчі права для військових, переселенців і опозиційних політиків», — упевнені в Білому домі й Держдепі.

За її словами, безперечно, тему виборів в Україні та легітимності влади використає і країна-тероистка РФ, а також республіканці-трампісти. Тим більше це станеться, якщо війна затягнеться.

Ведернікова зазначила, що основну ставку вже навесні зроблять на простроченого, а отже, нелегітимного українського президента, тоді як російський диктатор легко піде на вибори. Новий перекрутень від ворожої пропаганди може остаточно нас розбалансувати або навпаки — стати приводом для пошуку превентивного асиметричного рішення.

Яким може бути це рішення для президента? Читайте у статті «Із Україною в серці. Чому вибори не розв’яжуть проблем держави, що воює, і який вихід є в президента».

Опитування на замовлення ZN.UA проводилося соцслужбою Центру Разумкова з 28 вересня по 4 жовтня 2023 року методом face-to-face у 22 областях України та м. Києві. Опитано 2019 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.