Україна підготувала нові деталі до запропонованого в Тристоронньої контактній групі Плану дій щодо врегулювання ситуації в Донбасі.
Як пише "Інтерфакс-Україна" з посиланням на джерело, близьке до переговорів радників нормандської четвірки, нові деталі включають передачу Україні контролю над кордоном і повну демілітаризацію ОРДЛО.
Відзначається, що мова йде про максимально докладно проробленої процедури передачі контролю над кордоном українській стороні.
Моніторити процес буде ОБСЄ з метою забезпечення довіри до заходів. Вже на першому етапі ОБСЄ повинна забезпечити максимальний контроль над кордоном. Паралельно буде створена спеціальна підгрупа в ТКГ для обробки процедури відновлення Україною контролю над кордоном. Цей контроль повинен бути забезпечений до початку виборчої кампанії в органи місцевого самоврядування в ОРДЛО за українським законодавством.
Ключовою складовою українського мирного плану є повна демілітаризація ОРДЛО.
"Це головна передумова подальшого політичного процесу, адже нормальне політичне життя неможлива у військовому таборі", - відзначило джерело.
Демілітаризація включає висновок найманців і важкого озброєння, роззброєння, демобілізацію всіх комбатантів з боку проросійських сил. Цей процес буде узгоджений з процесом повернення підрозділів Збройних сил України в місця постійної дислокації.
Важливим елементом плану є повний доступ місії ОБСЄ до всієї тимчасово неконтрольованої урядом України території, як і передбачено мандатом місії.
"ОБСЄ повинна забезпечити по всій території Донбасу недопущення вакууму безпеки в процесі демілітаризації, а згодом - допоможе провести чесні і демократичні вибори. Для цього пропонується створити спеціальний підрозділ чисельністю до 1500 осіб професійних поліцейських в складі СММ ОБСЄ", - вказав співрозмовник.
План також передбачає впровадження моделі перехідного правосуддя: чіткі правила притягнення до відповідальності підозрюваних у тяжких злочинах, деталі амністії і систему захисту прав людини.
Ухвалення відповідного законодавства має синхронізуватися з відміною низки указів президента Росії, зокрема, про спрощений порядок надання громадянства РФ жителям ОРДЛО.
План також передбачає повернення майна власникам - українським фізичним і юридичним особам, якому передуватиме проведення міжнародного аудиту нинішнього стану активів. Таке повернення повинен передувати всім іншим крокам в економічній площині, як і передбачено відповідним рішенням РНБО України.
Нагадаємо, глава делегації України в Тристоронньої контактній групі і перший президент України Леонід Кравчук заявив, що підготовлений українською стороною "План спільних кроків" для ТКГ пропонує повністю припинити конфлікт і демілітаризувати окремі райони Донецької і Луганської області на початку 2021 року, аби створити всі необхідні умови для проведення там місцевих виборів 31 березня 2021 року.
У Кремлі заявили про те, що Росія нічого не знає про план дій.
Резніков же пізніше заявив, що російське керівництво могло все ще не ознайомитися з новим планом України з виборів на окупованих територіях Донбасу. А всі документи були передані в ОБСЄ, яка повинна ознайомити з ними російську сторону.
За словами президента Зеленського, саме цей план буде ключовою темою переговорів радників.