Україна, Туреччина та ООН підписали угоду про експорт зерна. Свої підписи під документом поставили міністр інфраструктури України Олександр Кубраков, міністр оборони Туреччини Хулусі Акар та генсек ООН Антоніу Гутерреш.
Аналогічний документ підписали сьогодні Туреччина, ООН та Росія. Підписання прямої угоди щодо зерна між РФ та Україною не буде.
Україна, Туреччина та Росія за підтримки Генсекретаря ООН Антоніу Гуттереша домовилися про сприяння безпечному судноплавству для експорту зерна, супутніх продуктів харчування та добрив (зокрема, аміаку) з морських портів "Одеса", "Чорноморськ" та "Південний" протягом 120 днів із можливістю продовження цього терміну.
За словами Ердогана, «виконання та нагляд за цим надзвичайно важливим планом здійснюватиме спільний координаційний центр, який створять у Стамбулі».
Очільник ООН наголосив на тому, що угода, підписана сьогодні Україною, Росією та Туреччиною під егідою ООН, відкриває шлях для комерційного експорту продовольства з України в Чорне море. "Це допоможе уникнути катастрофи нестачі їжі для мільйонів людей у всьому світі. Це маяк надії, можливостей і полегшення", - сказав він.
Контроль портів "Одеса", "Чорноморськ" та "Південний" залишається за українською стороною. Перебування у цих портах інших суден, крім тих, які мають забезпечувати експорт зерна та пов'язаних з ним харчових продуктів та добрив, не передбачається.
"Жодного супроводу транспорту російськими кораблями та присутності російських представників у наших портах. У разі провокацій - негайна військова відповідь. Усі перевірки транспортних кораблів здійснюватимуться спільними групами у турецьких водах у разі виникнення такої потреби", - заявив сьогодні вранці радник голови Офісу президента Михайло Подоляк.
Текст ініціативи щодо експорту зерна з України
Уже сама перспектива швидкого відновлення експорту понад 20 млн т українського зерна привела до падіння цін на пшеницю: американські ф'ючерси впали майже на 4% до п'ятимісячного мінімуму в 7,6575 дол. за бушель (0,043 т). Його європейський аналог втратив майже 5%. Тепер він такий самий дешевий, як і три з половиною місяці тому. І в країнах третього світу, які залежать від імпорту пшениці, багато урядів зітхнули з полегшенням: загроза голоду відступає, а з ним — і перспектива соціальних потрясінь. Детальніше читайте у статті Володимира Кіма "Угода щодо зерна: чи не стане вона фатальною для України?".