UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна та ЄС мають використати політичне «вікно можливостей» і почати переговори про вступ у 2023 році – Стефанішина

Віцепрем'єрка попередила, що сам процес буде складним і Україні важливо увійти до нього максимально сильною.

Важливо, використати наявне «вікно можливостей» та вже цього року почати перемовини про вступ України до Євросоюзу, заявила в інтерв’ю ZN.UA віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина, з якою поговорила Тетяна Силіна. При цьому урядовиця зазначила, що переговори мають тривати, поки не буде впевненості, що Україна відстояла всі важливі для себе моменти.

«Тому ми поспішаємо, ми знаємо, що у нас за плечима вже значний досвід, маємо повну єдність парламенту, президента і судової гілки влади. Тому це політичне вікно можливостей є не тільки з боку ЄС, воно є зараз в Україні, ми не маємо права його не використати», – зазначила Стефанішина.

На питання про те, чи достатньо зробила Україна для початку перемовин, попри великий об’єм вже виконаної роботи, віцепрем’єрка зауважила, що «абсолютно недостатньо».

«Ми мали цілу дискусію на уряді з цього питання. Все, що ми робили, ми робили в рамках виконання наших зобов’язань стосовно Угоди про асоціацію. І це дуже багато. Але якщо ми говоримо про членство, то це лише 10–15% від усього, що нам потрібно буде зробити. Перемовини — це побудова структури європейської держави по кожному з 35 розділів майбутньої Угоди про членство. Це соціальна політика, енергетична, транспортна, права людини — тобто всі сфери», – додала урядовиця.

За словами Стефанішиної, це означає, що ми беремо на себе зобов’язання щодо таких-то трансформацій і формуємо застереження щодо таких-то змін. Де нам треба зберегти наш ринок, наше лідерство, наприклад в аграрній сфері, тощо. 

«Тобто це своєрідна книга української державності, того, якою наша країна буде. Для нас важливо, щоби на момент, коли ми зможемо повноцінно почати відновлення економіки і держави, ми були готові з цією візією по кожному розділу. Ми зараз пливемо, умовно кажучи, в Чорному морі і впадаємо у великий океан. А там більші хвилі, більші шторми, більший простір. Тому нам важливо увійти максимально сильними в цей процес», – заявила Стефанішина. 

Вона попередила, що процес буде надзвичайно складним та об’ємним. З чимось подібним, за словами віцепрем’єрки, ані українська влада, ані Українська держава ще не стикалися. 

«Але ми справді є «інтеграційними тиграми», ми знаємо, як плавати в цьому океані. І тому ми не хочемо збавляти темп», – додала урядовиця.

Водночас вона зазначила, що для України політично важливим є рішення про початок перемовин. Його ухвалення, за словами Стефанішиної, можливе або цього року, або займе певний довший час. 

«Але це рішення не має політизуватися з причин, про які я вже казала. Перемовини мають тривати до того моменту, доки ми не будемо впевнені, що відстояли все. І, оскільки ми говоримо про те, що будуємо країну такою, якою вона існуватиме надалі — в принципі, незалежно від результатів виборів або політичних процесів, — ми не маємо можливості дозволити собі політично завершувати перемовини просто тому, що так хочеться», – вказала віцепрем’єрка. 

Вона ще раз наголосила, що це надзвичайно відповідальний процес.

«Але ми як «інтеграційні тигри» придумали, як усе це можна оперативно зробити. Відповідні рішення будуть оголошені на зустрічі Європейської комісії та уряду України. Президент братиме участь у цих заходах. Ми оголосимо, як ми бачимо цей процес. І не будемо прив’язуватися до дати початку перемовин. Тобто ми почнемо роботу вже», – підсумувала Стефанішина.

Читайте також: Наразі ми в процесі оцінки кроків, які зробили для виконання рекомендацій ЄК перед перемовинами про вступ до ЄС – Стефанішина

Нагадаємо, у червні минулого року Єврокомісія рекомендувала надати Україні статус кандидата у члени ЄС. Однак перед початком переговорів про членство в ЄС Україна має виконати сім кроків. Серед іншого, ми маємо посилити контроль за корупцією (завершити відбір та призначення нового директора НАБУ та прокурора САП) і реформувати Конституційний суд, аби суддів до нього обирали через конкурс.

За словами Ольги Стефанішиної, попри отримання статусу кандидата в члени ЄС лише пів року тому Україна очікує від Єврокомісії якомога скорішої оцінки реформ, впроваджених нами для початку переговорів. Зокрема, проміжне оцінювання очікується навесні.