UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна розглядає онлайн-голосування на виборах після війни ‒ Politico

Також у владі обговорюють й інші альтернативи.

Українська влада досліджує європейський досвід у сфері виборчого права, включно з електронним голосуванням, для організації виборів після завершення війни з Росією.

Як повідомляє Politico, вільні та справедливі вибори стануть важливим кроком до стабілізації ситуації в Україні та досягнення її стратегічної мети ‒ вступу до ЄС.

Читайте також: Українці не підтримують онлайн-голосування, але є винятки – дослідження

Голова партії "Слуга народу" та очільниця Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк зазначила, що уряд працює над вивченням найкращих практик проведення виборів у складних умовах.

"Ми маємо зрозуміти, як нам провести демократичні вибори, використовуючи найкращі та найефективніші практики", ‒ заявила Шуляк у коментарі виданню.

Серед основних викликів залишається велика кількість українців, які через війну стали вимушеними переселенцями як усередині країни, так і за її межами. За словами Шуляк, лише ВПО налічується близько 6,5 мільйона, а ще мільйони перебувають за кордоном.

Читайте також: У Раді підрахували, скільки українців перебувають за кордоном

Politico підкреслює, що навіть після завершення війни залишається невирішеним питання забезпечення виборчих прав громадян, які проживають в окупованих Росією регіонах чи розсіяні по всьому світу.

"Де ці люди зараз, де вони голосуватимуть ‒ усі ці питання треба вирішувати", ‒ зауважила Шуляк.

За її словами, українські посадовці вивчають різні європейські моделі, аби розробити практичний підхід до проведення виборів. Особливу увагу приділяють електронному голосуванню, зокрема питанням ІТ-безпеки та технічної реалізації.

Окрім того, розглядаються інші альтернативи, такі як голосування поштою, особисте голосування за кордоном у день виборів, а також голосування за довіреністю.

Читайте також: У 2025 році в Україні можуть відбутися вибори – The Economist

Нагадаємо, як президент Володимир Зеленський не втратив своєї легітимності після 21 травня 2024 року, оскільки його повноваження тривають до обрання наступного. Однак воєнну каденцію президента окреслено не лише Конституцією, яка гарантує безперервність влади, та законом про воєнний стан, що вказує на неможливість проводити вибори, а й установленими самим Зеленським межами. Чи можна вийти із замкненого квадрата президентства Зеленського, щоби здобути перемогу у війні? В чому полягає новий ступінь відповідальності президента, якого ми не обирали на другий термін, але якому довірили управляти країною, що воює? Читайте у матеріалі Інни Ведернікової на ZN.UA "Квадрат президентства. Якою є ціна легітимності Володимира Зеленського".